TAO 3.1.0-sprint15 - en to fr-FR translation catalogue (308 entries)

en:  and
fr-FR:  et

en:  has been deleted successfully
fr-FR:  a été supprimé avec succès.

en:  has been installed
fr-FR:  a été installée.

en:  next
fr-FR:  suivant

en:  requires a subgrid adapter
fr-FR:  requiert un adaptateur de sous-grille

en: %d day
fr-FR: %d jour

en: %d days
fr-FR: %d jours

en: %h hour
fr-FR: %h heure

en: %h hours
fr-FR: %h heures

en: %i minute
fr-FR: %i minute(s)

en: %i minutes
fr-FR: %i minute(s)

en: %m month
fr-FR: %m mois

en: %m months
fr-FR: %m mois

en: %s Class saved
fr-FR: %s Classe sauvegardée

en: %s could not be released
fr-FR: %s n'a pu être libéré

en: %s extension(s) to install.
fr-FR: %s extension(s) à installer.

en: %s has been deleted
fr-FR: %s a été supprimé

en: %s has been released
fr-FR: %s a été libéré

en: %s is of a type that cannot be published
fr-FR: %s est dans un format qui n'a pas pu être publié

en: %s Locked
fr-FR: %s verrouillé

en: %s" is not a valid index identifier. It must start with a letter and contain letters, numbers or underscores only
fr-FR: %s n'est pas un identifiant d'index valide. Celui-ci devrait débuter par un caractère alphabétique et contenir soit des caractères, des nombres ou des barre de souligné uniquement.

en: %y year
fr-FR: %y année

en: %y years
fr-FR: %y années

en: (empty)
fr-FR: (vide)

en: ... reloading page.
fr-FR: ... rechargement de la page.

en: <del>Filters</del>
fr-FR: <del>Filtres</del>

en: > Extension %s succesfully installed.
fr-FR: > Extension %s installée avec succès.

en: > Installation done.
fr-FR: > Installation terminée.

en: A fatal error occured during the installation process.
fr-FR: Une erreur fatale s'est produite pendant l'installation.

en: A message with further instructions has been sent to your email address: %s
fr-FR: Un message avec des instructions a été envoyée vers votre adresse courriel: %s

en: A similar resource has already been versioned
fr-FR: Une ressource similaire a déjà été versionnée

en: Access Denied
fr-FR: Accès refusé

en: Access denied. Please renew your authentication!
fr-FR: Accès refusé. Veuillez renouveler votre authentification !

en: Add
fr-FR: Ajouter

en: Add a CSV file
fr-FR: Ajouter un fichier CSV

en: Add a user
fr-FR: Ajouter un utilisateur

en: Add an RDF/XML file
fr-FR: Ajouter un fichier RDF/XML

en: Add file(s)
fr-FR: Ajouter un ou des fichier(s)

en: Add property
fr-FR: Ajouter une propriété

en: Advanced Mode
fr-FR: Mode avancé

en: all
fr-FR: tout

en: All data will be removed in %s
fr-FR: Toutes les données vont être supprimées dans %s

en: All fields are required
fr-FR: Tous les champs sont requis

en: All rights reserved.
fr-FR: Tous droits réservés.

en: Alpha version
fr-FR: Version alpha

en: An email has been sent
fr-FR: Un courriel vous a été envoyé

en: An error occured during user deletion
fr-FR: Une erreur est survenue durant la suppression de l'utilisateur

en: Are you sure to delete the versioned resource?
    The history will be lost as well.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la ressource versionnée ?
    L'historique sera également perdu.

en: Are you sure you want to delete it?
fr-FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir le supprimer  ?

en: Assign User to role
fr-FR: Assigner l'utilisateur à un rôle

en: Assign Users
fr-FR: Assigner les utilisateurs

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Author Item
fr-FR: Créer l'item

en: Authoring
fr-FR: Éditeur

en: Available Extensions
fr-FR: Extensions disponibles

en: Back to listing
fr-FR: Retour au référencement

en: Beta version
fr-FR: Version bêta

en: Browse
fr-FR: Naviguer

en: Browse folders:
fr-FR: Parcourir les dossiers:

en: Browse...
fr-FR: Naviguer...

en: Calendar
fr-FR: Calendrier

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Cannot be edited
fr-FR: Ne peut être modifié

en: Change password
fr-FR: Changer le mot de passe

en: Change the password
fr-FR: Modifier le mot de passe

en: Check all
fr-FR: Cocher tout

en: Check All
fr-FR: Cocher Tout

en: Choose export format
fr-FR: Format d'export

en: Choose import format
fr-FR: Format d'import

en: class selected
fr-FR: classe sélectionnée

en: Close tab
fr-FR: Fermer l'onglet

en: Collapse Message
fr-FR: Fermer le message

en: Column
fr-FR: Colonne

en: Commit message :
fr-FR: Message de modification :

en: Confirm
fr-FR: Confirmer

en: Connect to the TAO platform
fr-FR: Connexion à la plate-forme TAO

en: Continue
fr-FR: Continuer

en: Create
fr-FR: Créer

en: Create instance of
fr-FR: Créer une instance de

en: CSV Options
fr-FR: Options CSV

en: Current language
fr-FR: Langue courante

en: Data imported
fr-FR: Importation des données

en: Data imported successfully
fr-FR: Données importées avec succès.

en: Data Lang.
fr-FR: Langue des données

en: Data Language
fr-FR: Langue des données

en: Data language
fr-FR: Langue des données

en: Default user cannot be deleted
fr-FR: Un utilisateur par défaut ne peut être effacé

en: Define the default values
fr-FR: Définir les valeurs par défaut

en: Delete
fr-FR: Supprimer

en: Demo Sandbox
fr-FR: Démonstration

en: Do you wish to install the following extension(s):
    %s?
fr-FR: Souhaitez-vous installer le(s) extension(s) suivante(s) :
    %s ?

en: does not match
fr-FR: Ne correspond pas

en: Don't set
fr-FR: Ne pas insérer

en: Download
fr-FR: Télécharger

en: Download content
fr-FR: Télécharger le contenu

en: Download this file
fr-FR: Télécharger ce fichier

en: Drag file here
fr-FR: Glisser le fichier ici

en: Drag files here
fr-FR: Glisser le fichier ici

en: Drop the files to upload
fr-FR: Choisissez des fichiers à envoyer

en: e-mail
fr-FR: courriel

en: Edit
fr-FR: Éditer

en: Edit a user
fr-FR: Éditer un utilisateur

en: Edit Instance
fr-FR: Modifier Instance

en: Element
fr-FR: Élément

en: Element deleted.
fr-FR: Élément supprimé.

en: Enter
fr-FR: Entrée

en: Error
fr-FR: Erreur

en: Error during file import
fr-FR: Erreur pendant l'import du fichier

en: Exclusive (OR)
fr-FR: Exclusif (OU)

en: Export
fr-FR: Exporter

en: Export Metadata as RDF/XML file
fr-FR: Expoter les métadonnées comme un fichier RDF/XML

en: Extension
fr-FR: L'extension

en: Extensions manager
fr-FR: Gestionnaire d'extensions

en: Field delimiter
fr-FR: Séparateur de champ

en: Field encloser
fr-FR: Clôture de champ

en: File
fr-FR: Fichier

en: File name
fr-FR: Nom de fichier

en: File path
fr-FR: Chemin du fichier

en: File Properties
fr-FR: Propriétés du fichier

en: File repository
fr-FR: Dépôt de fichiers

en: File revision
fr-FR: Révision du fichier

en: file selected
fr-FR: Sélectionner le fichier

en: File Uploader
fr-FR: Téléchargeur de fichier

en: files selected
fr-FR: fichiers sélectionnés

en: Filter
fr-FR: Filtrer

en: Filtering mode
fr-FR: Mode de filtrage

en: First Name
fr-FR: Prénom

en: First row column names
fr-FR: Noms de colonne en première ligne

en: Force Release
fr-FR: Forcer la publication

en: Go Back
fr-FR: Revenir

en: Height
fr-FR: Hauteur

en: Hide detailed report
fr-FR: Cacher le rapport détaillé

en: hours
fr-FR: heures

en: Import
fr-FR: Importer

en: Import Metadata from CSV file
fr-FR: Importer des méta-données à partir d'un fichier CSV

en: Import Metadata from RDF file
fr-FR: Importer des méta-données à partir d'un fichier RDF

en: Inclusive (AND)
fr-FR: Inclusif (ET)

en: Install
fr-FR: Installer

en: Installation done.
fr-FR: Installation terminée.

en: Installed Extensions
fr-FR: Extensions installées

en: Installing extension %s...
fr-FR: Installation de l'extension %s...

en: Instance saved
fr-FR: Instance enregistrée

en: Interface Language
fr-FR: Langue de l'interface

en: Interface language
fr-FR: Langue de l'interface

en: Invalid field length
fr-FR: La longueur du champ est invalide

en: Invalid file type!
fr-FR: Type de fichier invalide

en: Invalid login or password. Please try again.
fr-FR: Identifiant ou mot de passe invalide. Veuillez réessayer.

en: invalid regular expression
fr-FR: Expression régulière non valide

en: Label
fr-FR: Libellé

en: Label *
fr-FR: Etiquette *

en: Language
fr-FR: Langue

en: Last Name
fr-FR: Nom

en: less than a minute
fr-FR: Moins d'une minute

en: List
fr-FR: Liste

en: List - Multiple choice - Check box
fr-FR: Liste - Choix multiple - Case à cocher

en: List - Single choice - Drop down
fr-FR: Liste - Choix unique - Liste déroulante

en: List - Single choice - Radio button
fr-FR: Liste - Choix multiple - Bouton radio

en: Loaded
fr-FR: Chargé

en: Loaded at Startup
fr-FR: Chargé au Démarrage

en: Log in
fr-FR: Se connecter

en: Log Out
fr-FR: Se déconnecter

en: Login
fr-FR: Identifiant

en: Login available
fr-FR: Identifiant disponible

en: Manage data list
fr-FR: Gestion des listes

en: Manage roles
fr-FR: Gérer les rôles

en: Manage Roles and apply them to users.
fr-FR: Gère des Rôles et les applique aux utilisateurs.

en: Manage users
fr-FR: Gérer les utilisateurs

en: Manage Versioned File
fr-FR: Gérer les fichiers versionnés

en: Map the properties to the CSV columns
fr-FR: Choisissez les propriétés relatives aux colonnes CSV

en: More
fr-FR: Plus

en: Move to
fr-FR: Déplacer vers

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class :
fr-FR: En bougeant cet élément, les propriétés de la classe précédente seront remplacées par ceux de la classe de destination :

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class:
fr-FR: En bougeant cet élément, les propriétés de la classe précédente seront remplacées par celles de la classe de destination :

en: Multiple values delimiter
fr-FR: Délimiteur de valeurs multiples

en: must be numeric
fr-FR: Doit être numérique

en: My settings
fr-FR: Mes paramètres

en: My settings (%s)
fr-FR: Mes paramètres (%s)

en: Name
fr-FR: Nom

en: New password
fr-FR: Nouveau mot de passe

en: New role
fr-FR: Nouveau rôle

en: Next
fr-FR: Suivant

en: No
fr-FR: Non

en: No extensions available.
fr-FR: Pas d'extension disponible.

en: no file
fr-FR: pas de fichier

en: no file not found in this location
fr-FR: pas de fichier trouvé à cette endroit

en: No file selected
fr-FR: Pas de fichier sélectionné

en: No files
fr-FR: Aucun fichier

en: no label
fr-FR: sans étiquette

en: No preview available
fr-FR: Aucun aperçu disponible

en: No Preview available
fr-FR: Aucun aperçu disponible

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat trouvé

en: Nothing imported
fr-FR: Aucune donnée n'a été importée

en: Nothing to install !
fr-FR: Rien à installer !

en: Number of elements
fr-FR: Nombre d'éléments

en: of
fr-FR: de

en: Old Password
fr-FR: Ancien mot de passe

en: Option instanceUri is not an option !!
fr-FR: L'option instanceUri n'est pas une option !!

en: Option ownerUri is not an option !!
fr-FR: L'option ownerUri n'est pas une option !!

en: Option propertyUri is not an option !!
fr-FR: L'option propertyuri nest pas une option !!

en: or
fr-FR: ou

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Password *
fr-FR: Mot de passe *

en: Password changed
fr-FR: Mot de passé modifié

en: Passwords are not matching
fr-FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Please confirm deletion
fr-FR: Veuillez confirmer la suppression.

en: Please confirm property deletion!
fr-FR: Veuillez confirmer la suppression de la propriété

en: Please confirm this operation.
fr-FR: Veuillez confirmer cette opération.

en: Please confirm user deletion
fr-FR: Veuillez confirmer la suppression de l'utilisateur.

en: Please report bugs, ideas, comments or feedback on the TAO Forge
fr-FR: Merci de rapporter vos bugs, idées ou commentaires sur la Forge TAO

en: Post install processing
fr-FR: Traitement après installation

en: Preparing installation...
fr-FR: Préparation de l'installation...

en: Preview
fr-FR: Aperçu

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Properties
fr-FR: Propriétés

en: Release
fr-FR: Publication

en: Remove
fr-FR: Supprimer

en: Remove content
fr-FR: Supprimer le contenu

en: Remove Message
fr-FR: Enlever ce message

en: Remove this file
fr-FR: Supprimer ce fichier

en: Rename
fr-FR: Renommer

en: Repeat new password
fr-FR: Répétition du nouveau mot de passe

en: Repeat password *
fr-FR: Répéter le mot de passe

en: required length
fr-FR: taille requise

en: Requires
fr-FR: Nécessite

en: Reset
fr-FR: Réinitialiser

en: Resource
fr-FR: Ressource

en: Resource not imported due to multiple super classes
fr-FR: La ressource n'a pas pu être importer a cause de la présence de plusieurs super-classes

en: Resource not imported due to multiple types
fr-FR: La ressource n'a pas pu être importer a cause de la présence de plusieurs types

en: Resource saved
fr-FR: Ressource enregistrée

en: Responsive mode
fr-FR: Mode réactif

en: Right click the tree to manage your lists
fr-FR: Utilisez le clic droit pour gérer vos listes

en: Role saved
fr-FR: Rôle enregistré

en: Roles
fr-FR: Rôles

en: Roles library
fr-FR: Bibliothèque de rôles

en: Save
fr-FR: Enregistrer

en: Scope
fr-FR: Etendue

en: Search
fr-FR: Rechercher

en: Search sub-classes
fr-FR: Chercher des sous-classes

en: seconds
fr-FR: secondes

en: select
fr-FR: choisir

en: Select
fr-FR: Choisir

en: Select a language
fr-FR: Sélectionner un langage

en: Select the element destination
fr-FR: Choisir l'élément de destination

en: Select this file
fr-FR: Sélectionner le fichier

en: selected
fr-FR: sélectionné

en: Selected file:
fr-FR: Fichier sélectionné :

en: Selection saved successfully
fr-FR: Sélection enregistrée avec succès

en: Settings
fr-FR: Réglages

en: Settings updated
fr-FR: Réglages mis à jour

en: Show detailed report
fr-FR: Montrer le détail du rapport

en: Simple Mode
fr-FR: Mode simple

en: Size
fr-FR: Taille

en: Success
fr-FR: Succès

en: Supported export formats
fr-FR: Formats d'export supportés

en: TAO Home
fr-FR: Menu principal TAO

en: TAO Login
fr-FR: Connexion à TAO

en: Text - Long - Box
fr-FR: Texte - Long - Boîte

en: Text - Long - HTML editor
fr-FR: Texte - Long - Éditeur HTML

en: Text - Short - Field
fr-FR: Texte - Long - Champ

en: The column
fr-FR: La colonne

en: The image resizes along with its container, e.g. 50% means half of the container size not half of the picture size.
fr-FR: L'image se redimensionne avec son contenant, par ex. 50% signifie la moitié de la taille du contenant, et non la moitié de la taille de l'image.

en: The lock has been released
fr-FR: Le verrou a été supprimé

en: The value of this field must be a valide date format, e.g. YYYY-MM-DD
fr-FR: La valeur de ce champs doit être formatée telle une date valide, ex. AAAA-MM-JJ

en: The value of this field must be an integer
fr-FR: La valeur de ce champ doit être un nombre entier.

en: The value of this field must be numeric
fr-FR: La valeur de ce champ doit être numérique

en: This field is required
fr-FR: Ce champ est requis.

en: This field is too long
fr-FR: Ce champ est trop long.

en: This field is too short
fr-FR: Ce champ est trop court.

en: this is required
fr-FR: ceci est obligatoire

en: This Login is already in use
fr-FR: Cet identifiant est déjà utilisé

en: This resource is locked
fr-FR: La ressource est verrouillée

en: This role is still given to one or more users. Please remove the role to these users first.
fr-FR: Ce rôle est encore affecté à un ou plusieurs utilisateurs. Veuillez d'abord retirer le rôle pour ce(s) utilisateur(s).

en: Time zone
fr-FR: Fuseau horaire

en: to translate
fr-FR: Non traduite

en: Translate
fr-FR: Traduire

en: Translate to
fr-FR: Traduire en

en: Translation parameters
fr-FR: Paramètres de la traductions

en: Translation saved
fr-FR: Traduction enregistrée

en: UI Lang.
fr-FR: Langue Interface

en: Unable to change passwords in demo mode
fr-FR: Impossible de changer les mots de passe en mode démonstration

en: Unable to delete the selected resource
fr-FR: Autoriser la suppression de la ressource sélectionnée

en: Unable to release the lock
fr-FR: Autoriser la publication de la serrure

en: Unable to upload file
fr-FR: Autoriser le téléchargement du fichier

en: Uncheck All
fr-FR: Décocher tout

en: Uncheck all
fr-FR: Décocher tout

en: Undo
fr-FR: Annuler une action

en: unknown
fr-FR: inconnu

en: Unknown Error
fr-FR: Erreur Inconnue

en: Upload
fr-FR: Téléverser

en: Upload a new content
fr-FR: Téléverser un nouveau contenu

en: Upload File
fr-FR: Téléverser le fichier

en: Upload into:
fr-FR: Envoyer vers :

en: Upload the file to version
fr-FR: Téléverser le ficher à la version

en: Use default value
fr-FR: Utiliser la valeur par défaut

en: User
fr-FR: Utilisateur

en: User added
fr-FR: Utilisateur ajouté

en: User deleted successfully
fr-FR: Utilisateur supprimé avec succès.

en: User deletion not permited on a demo instance
fr-FR: Suppression d'un utilisateur non permis dans une instance de démonstration

en: User saved
fr-FR: Utilisateur enregistré

en: User Settings
fr-FR: Paramètres Utilisateur

en: Users
fr-FR: Utilisateurs

en: Width
fr-FR: Largeur

en: Yes
fr-FR: Oui

en: You are not authorised to remove this lock
fr-FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cette fermeture

en: You cannot delete the root node
fr-FR: Vous ne pouvez pas supprimer le noeud de la racine

en: You currently have no access to the platform
fr-FR: Vous n'avez actuellement pas accès à la plate-forme

en: You don't have sufficient permissions to access
fr-FR: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour accéder à cela

en: You must activate JavaScript in your browser to run this application.
fr-FR: JavaScript doit être activé dans votre navigateur pour lancer cette applcation
