TAO 3.1.0-sprint15 - en to is-IS translation catalogue (289 entries)

en:  and
is-IS:  og

en:  has been deleted successfully
is-IS:  hefur tekist að eyða

en:  has been installed
is-IS:  hefur verið sett upp

en:  next
is-IS:  næsta

en: %d day
is-IS: %d dagur

en: %d days
is-IS: %d dagar

en: %h hour
is-IS: %h klukkutími

en: %h hours
is-IS: %h klukkustundir

en: %i minute
is-IS: %i mínúta

en: %i minutes
is-IS: %i mínútur

en: %m month
is-IS: %m mánuður

en: %m months
is-IS: %m mánuðir

en: %s extension(s) to install.
is-IS: %s viðbót/viðbætur sem eftir er að setja inn.

en: %y year
is-IS: %y ár

en: %y years
is-IS: %y ár

en: (empty)
is-IS: (tómt)

en: ... reloading page.
is-IS: ... endurhleð síðu.

en: <del>Filters</del>
is-IS: <del>Síur</del>

en: <del>Options</del>
is-IS: <del>Valkostir</del>

en: > Extension %s succesfully installed.
is-IS: > Viðbót %s sett upp.

en: > Installation done.
is-IS: > Uppsetningu lokið.

en: A fatal error occured during the installation process.
is-IS: Kerfisvilla kom upp í uppsetningarferlinu.

en: Access Denied
is-IS: Aðgangur óheimill.

en: Access denied. Please renew your authentication!
is-IS: Aðgangur óheimill. Endurnýjaðu aðgangsheimildir þínar!

en: Actions
is-IS: Aðgerðir

en: Add
is-IS: Bæta við

en: Add a CSV file
is-IS: Bæta við CSV skrá

en: Add a user
is-IS: Bæta við notanda

en: Add an RDF/XML file
is-IS: Bæta við RDF/XML skrá

en: Add file(s)
is-IS: Bæta við skrá(m)

en: Add property
is-IS: Bæta við stillingu

en: Advanced Mode
is-IS: Ítarlegri hamur

en: all
is-IS: allt

en: All fields are required
is-IS: Öll svæði þurfa að vera til staðar

en: All rights reserved.
is-IS: Allur réttur áskilinn.

en: Alpha version
is-IS: Alpha útgáfa

en: An email has been sent
is-IS: Tölvupóstur hefur verið sendur

en: Are you sure you want to delete it?
is-IS: Ertu viss um að þú viljir eyða þessu?

en: Assign User to role
is-IS: Úthluta notanda hlutverki

en: Assign Users
is-IS: Úthluta Notendum

en: Author
is-IS: Höfundur

en: Author Item
is-IS: Hanna atriði

en: Authoring
is-IS: Hönnun

en: Available Extensions
is-IS: Viðbætur í boði

en: Back to listing
is-IS: Til baka í lista

en: Beta version
is-IS: Beta útgáfa

en: Browse
is-IS: Vafra

en: Browse folders:
is-IS: Vafra í möppum:

en: Browse...
is-IS: Vafra...

en: Calendar
is-IS: Dagatal

en: Cancel
is-IS: Hætta við

en: Cannot be edited
is-IS: Ekki hægt að breyta

en: Change password
is-IS: Breyta lykilorði

en: Change the password
is-IS: Breyta lykilorðinu

en: Check all
is-IS: Merkja við allt

en: Check All
is-IS: Merkja við allt

en: Choose export format
is-IS: Veldu útflutningssnið

en: Choose import format
is-IS: Veldu innflutningssnið

en: class selected
is-IS: flokkur valinn

en: Close tab
is-IS: Loka flipa

en: Collapse Message
is-IS: Loka Skeyti

en: Column
is-IS: Dálkur

en: Commit
is-IS: Senda

en: Commit message :
is-IS: Senda skilaboð:

en: Confirm
is-IS: Staðfesta

en: Connect to the TAO platform
is-IS: Tengjast TAO svæðum.

en: Continue
is-IS: Áfram

en: Create
is-IS: Búa til

en: CSV Options
is-IS: CSV valmöguleikar

en: Current language
is-IS: Núverandi tungumál

en: Data imported
is-IS: Innflutningur gagna

en: Data imported successfully
is-IS: Innflutningur gagna tókst

en: Data Lang.
is-IS: Mál Gagna

en: Data Language
is-IS: Tungumál Gagna

en: Data language
is-IS: Tungumál gagna

en: Date
is-IS: Dagsetning

en: Default search
is-IS: Sjálfgefin leit

en: Default user cannot be deleted
is-IS: Ekki hægt að eyða sjálfgefnum notanda

en: Define the default values
is-IS: Skilgreindu sjálfgefin gildi

en: Delete
is-IS: Eyða

en: Do you wish to install the following extension(s):
    %s?
is-IS: Vilt þú setja inn eftirfarandi viðbætur:
     %s?

en: does not match
is-IS: passar ekki saman

en: Download
is-IS: Sækja

en: Download content
is-IS: Sækja efni

en: Download this file
is-IS: Sækja þessa skrá

en: Drag file here
is-IS: Draga skrá hingað

en: Drag files here
is-IS: Draga skrá hingað

en: Drop the files to upload
is-IS: Sleppa skrám sem á að hlaða upp

en: e-mail
is-IS: netfang

en: Edit
is-IS: Breyta

en: Edit a user
is-IS: Breyta notanda

en: Edit Instance
is-IS: Breyta tilviki

en: Email
is-IS: Netfang

en: Error
is-IS: Villa

en: Error during file import
is-IS: Villa við innflutning skráar

en: Export
is-IS: Flytja út

en: Export
is-IS: Flytja út

en: Extension
is-IS: Viðbót

en: Extensions manager
is-IS: Viðbótastjóri

en: False
is-IS: Rangt

en: Field delimiter
is-IS: Afmarkari sviða

en: File
is-IS: Skrá

en: File name
is-IS: Skráarheiti

en: File path
is-IS: Skráarslóð

en: File Properties
is-IS: Skráarstillingar

en: File repository
is-IS: Skráageymsla

en: File revision
is-IS: Skráaupprifjun

en: file selected
is-IS: skrá valin

en: File Uploader
is-IS: Upphleðsla Skráa

en: files selected
is-IS: valdar skrár

en: Filter
is-IS: Sía

en: Filtering mode
is-IS: Síuhamur

en: First Name
is-IS: Nafn

en: Forgot your password?
is-IS: Gleymt aðgangsorð?

en: Go Back
is-IS: Til baka

en: Height
is-IS: Hæð

en: Hide detailed report
is-IS: Fela nákvæma skýrslu

en: hours
is-IS: klukkustundir

en: Identifier
is-IS: Auðkenni

en: If you do not wish to reset your password, just ignore this email and your password will remain the same.
is-IS: Ef þú vilt ekki endurtilla aðgangsorð þitt, skaltu hunsa þennan tölvupóst og aðgangsorðið þitt verður óbreytt.

en: Import
is-IS: Flytja inn

en: Import
is-IS: Flytja inn

en: Install
is-IS: Innsetning

en: Installation done.
is-IS: Uppsetningu lokið.

en: Installation...
is-IS: Uppsetning...

en: Installed Extensions
is-IS: Uppsettar Viðbætur

en: Installing extension %s...
is-IS: Set upp viðbætur %s...

en: Instance saved
is-IS: Tilvik vistað

en: Invalid field length
is-IS: Ógild lengd á sviði

en: Invalid file type!
is-IS: Ógild skráarstærð!

en: Invalid login or password. Please try again.
is-IS: Ógild innskráning eða aðgangsorð. Reyndu aftur.

en: invalid regular expression
is-IS: ógild regluleg segð

en: Label
is-IS: Merki

en: Label *
is-IS: Merki *

en: Language
is-IS: Tungumál

en: Last Name
is-IS: Eftirnafn

en: less than a minute
is-IS: minna en mínúta

en: List
is-IS: Listi

en: List - Multiple choice - Check box
is-IS: Listi - Fjölval - Gátreitur

en: List - Single choice - Drop down
is-IS: Listi - Einfalt val - Felligluggi

en: List - Single choice - Radio button
is-IS: Listi - Einfalt val -

en: Loaded
is-IS: Hlaðið

en: Loaded at Startup
is-IS: Hlaðið við Ræsingu

en: Log in
is-IS: Innskráning

en: Log Out
is-IS: Útskráning

en: Login
is-IS: Innskráning

en: Login available
is-IS: Innskráning möguleg

en: Manage data list
is-IS: Sýsla með gagnalista

en: Manage roles
is-IS: Sýsla með hlutverk

en: Manage Roles and apply them to users.
is-IS: Sýsla með hlutverk og útdeila til notenda.

en: Manage users
is-IS: Sýsla með notendur

en: Message
is-IS: Skilaboð

en: minutes
is-IS: mínútur

en: More
is-IS: Meira

en: Move role
is-IS: Flytja hlutverk

en: Move to
is-IS: Færa í

en: must be numeric
is-IS: verður að vera tölulegt

en: My settings
is-IS: Mínar stillingar

en: My settings (%s)
is-IS: Mínar stillingar (%s)

en: Name
is-IS: Nafn

en: New password
is-IS: Nýtt lykilorð

en: New role
is-IS: Nýtt hlutverk

en: Next
is-IS: Áfram

en: No
is-IS: Nei

en: No extensions available.
is-IS: Engar viðbætur tiltækar.

en: no file
is-IS: engin skrá

en: No file selected
is-IS: Engin skrá valin

en: No files
is-IS: Engar skrár

en: no label
is-IS: ekkert merki

en: No results found
is-IS: Engar niðurstöður fundust

en: Nothing imported
is-IS: Ekkert flutt inn

en: Nothing to install !
is-IS: Ekkert til að setja inn !

en: Old Password
is-IS: Gamalt lykilorð

en: or
is-IS: eða

en: Page
is-IS: Síða

en: Password
is-IS: Lykilorð

en: Password *
is-IS: Lykilorð *

en: Password changed
is-IS: Lykilorð breytt

en: Password successfully changed
is-IS: Tókst að breyta lykilorði

en: Passwords are not matching
is-IS: Lykilorðin stemma ekki

en: Please confirm deletion
is-IS: Staðfesta eyðingu

en: Please confirm this operation.
is-IS: Staðfesta þessa aðgerð.

en: Please confirm user deletion
is-IS: Staðfesta eyðingu notanda

en: Post install processing
is-IS: Eftirvinnsla innsetningar

en: Preparing installation...
is-IS: Undirbý innsetningu...

en: Preview
is-IS: Forsýning

en: Previous
is-IS: Fyrri

en: Properties
is-IS: Stillingar

en: Remove
is-IS: Fjarlægja

en: Remove content
is-IS: Fjarlægja efni

en: Remove Message
is-IS: Fjarlægja skilaboð

en: Remove this file
is-IS: Fjarlægja þessa skrá

en: Rename
is-IS: Endurnefna

en: Repeat new password
is-IS: Endurtaka nýtt lykilorð

en: Repeat password *
is-IS: Endurtaka lykilorð *

en: required length
is-IS: ákveðin lengd

en: Reset
is-IS: Endurstilla

en: Resource
is-IS: Tilfang

en: Resource saved
is-IS: Tilfang vistað

en: Responsive mode
is-IS: Svarhamur

en: Return to sign in page
is-IS: Snúa aftur til innskráningarsíðu

en: Right click the tree to manage your lists
is-IS: Hægri smelltu á tréð til að stilla lista þína

en: Role saved
is-IS: Hlutverk vistað

en: Roles
is-IS: Hlutverk

en: Roles library
is-IS: Hlutverkasafn

en: Save
is-IS: Vista

en: Scope
is-IS: Umfang

en: Search
is-IS: Leita

en: Search sub-classes
is-IS: Leita í undirflokkum

en: seconds
is-IS: sekúndur

en: select
is-IS: velja

en: Select
is-IS: Velja

en: Select a language
is-IS: Veldu tungumál

en: Select the element destination
is-IS: Veldu hvert þáttur á að fara

en: Select this file
is-IS: Veldu þessa skrá

en: selected
is-IS: valið

en: Selected file:
is-IS: Valin skrá:

en: Selection saved successfully
is-IS: Tókst að vista val

en: Settings
is-IS: Stillingar

en: Settings updated
is-IS: Stillingar uppfærðar

en: Show detailed report
is-IS: Sýna nákvæma skýrslu

en: Simple Mode
is-IS: Einfaldur hamur

en: Size
is-IS: Stærð

en: Success
is-IS: Í lagi

en: Supported export formats
is-IS: Þekkt snið útflutnings

en: TAO Home
is-IS: Tao Heimasvæði

en: TAO Login
is-IS: TAO Innskráning

en: The column
is-IS: Dálkurinn

en: The image resizes along with its container, e.g. 50% means half of the container size not half of the picture size.
is-IS: Stærð myndarinnar breytist ásamt ramma hennar, t.d. merkir 50% hálf stærð ramma en ekki hálf stærð myndar.

en: The index identifier should not be empty
is-IS: Yfirlitsheitið ætti ekki að vera autt

en: The lock has been released
is-IS: Lásinn hefur verið opnaður

en: The value of this field must be a valide date format, e.g. YYYY-MM-DD
is-IS: Gildi þessa sviðs verður að vera á gildu dagsetningarsniði, t.d. ÁÁÁÁ-MM-DD

en: The value of this field must be an integer
is-IS: Gildi þessa sviðs verður að vera heiltala

en: The value of this field must be numeric
is-IS: Gildi þessa sviðs verður að vera tala

en: This field is required
is-IS: Þetta svið er nauðsynlegt

en: This field is too long
is-IS: Þetta svið er of langt

en: This field is too short
is-IS: Þetta svið er of stutt

en: This is not a valid email address.
is-IS: Þetta er ekki gilt tölvupóstfang.

en: this is required
is-IS: þetta er nauðsynlegt

en: This Login is already in use
is-IS: Notandanafn er nú þegar í notkun

en: This password reset link is no longer valid. It may have already been used. If you still wish to reset your password please request a new link
is-IS: Endurstillihlekkur þessa aðgangsorðs er ekki lengur í gildi. Hugsanlega hefur hann þegar verið notaður. Ef þú vilt samt endurstilla aðgangsorð þitt pantaðu nýjan hlekk

en: This resource is locked
is-IS: Þetta tilfang er læst

en: This role is still given to one or more users. Please remove the role to these users first.
is-IS: Þetta hlutverk er enn gefið einum eða fleiri notendum. Fjarlægðu hlutverkið til þessara notenda fyrst.

en: Time zone
is-IS: Tímabelti

en: To reset your password, click the link below, or paste it into your browser. You will then be prompted to create a new password.
is-IS: Til að endurstilla aðgangsorð þitt, smelltu á hlekkinn fyrir neðan, eða límdu hann inn í vafrann þinn. Þá verður þú beðinn að búa til nýtt aðgangsorð.

en: to translate
is-IS: að þýða

en: Tokenizer
is-IS: Táknsetning

en: Too many suggestions match your query. Only a few are listed
is-IS: Of margar uppástungur eiga við spurn þína. Aðeins nokkrar eru skráðar

en: Translate
is-IS: Þýða

en: Translate to
is-IS: Þýða á

en: Translation parameters
is-IS: Þýðingaviðföng

en: Translation saved
is-IS: Þýðing vistuð

en: True
is-IS: Satt

en: Type
is-IS: Gerð

en: UI Lang.
is-IS: Tungumál notendaviðmóts

en: Unable to access your account?
is-IS: Kemstu ekki inn á reikning þinn?

en: Unable to change passwords in demo mode
is-IS: Ekki hægt að breyta aðgangsorðum í sýnisham

en: Unable to delete the selected resource
is-IS: Ekki hægt að eyða völdu tilfangi

en: Unable to release the lock
is-IS: Ekki hægt að taka lás af

en: Unable to remove the property.
is-IS: Ekki hægt að fjarlægja eigindin.

en: Unable to send the password reset request
is-IS: Ekki hægt að senda beiðni um að endurstilla aðgangsorð

en: Unable to upload file
is-IS: Get ekki hlaðið upp skrá

en: Undo
is-IS: Afturkalla

en: unknown
is-IS: óþekkt

en: Unknown Error
is-IS: Óþekkt villa

en: Upload
is-IS: Hlaða upp

en: Upload a new content
is-IS: Hlaða upp nýju efni

en: Upload File
is-IS: Hlaða upp skrá

en: Upload into:
is-IS: Senda til:

en: Upload the file to version
is-IS: Hlaða upp skránni í útgáfu

en: Use default value
is-IS: Nota sjálfgefið gildi

en: User
is-IS: Notandi

en: User added
is-IS: Notanda bætt við

en: User deleted successfully
is-IS: Tókst að eyða notanda

en: User deletion not permited on a demo instance
is-IS: Ekki leyft að eyða notanda í sýnisham

en: User not found
is-IS: Notandi fannst ekki

en: User saved
is-IS: Notandi vistaður

en: User Settings
is-IS: Notandastillingar

en: Users
is-IS: Notendur

en: Version
is-IS: Útgáfunúmer

en: Width
is-IS: Breidd

en: Yes
is-IS: Já

en: You are not authorised to remove this lock
is-IS: Þú hefur ekki leyfi til að fjarlægja þennan lás

en: You cannot delete the root node
is-IS: Þú getur ekki eydd rótarskiptistöðinni

en: You do not have the required rights to edit this resource.
is-IS: Þú hefur ekki réttindi sem þarf til að breyta þessu tilfangi.

en: You don't have sufficient permissions to access
is-IS: Þú hefur ekki næg réttindi til að fá aðgang

en: You must activate JavaScript in your browser to run this application.
is-IS: Þú þarft að virkja JavaScript í vafranum þínum til að keyra þetta forrit.

en: Your mail
is-IS: Pósturinn þinn

en: Your TAO Password
is-IS: TAO Lykilorðið þitt
