TAO 3.2.0-sprint41 - en to it-IT translation catalogue (389 entries)

en:  and
it-IT: e

en:  has been deleted successfully
it-IT:  è stato rimosso correttamente

en:  has been installed
it-IT:  è stato installato

en:  next
it-IT:  prossimo

en:  requires a subgrid adapter
it-IT:  richiede un adattatore di sottogriglia

en: %1$s expected but %2$s detected
it-IT: %1$s atteso ma %2$s ottenuto

en: %d day
it-IT: %d giorno

en: %d days
it-IT: %d giorni

en: %h hour
it-IT: %d ora

en: %h hours
it-IT: %h ore

en: %i minute
it-IT: %i minuto

en: %i minutes
it-IT: %i minuti

en: %m month
it-IT: %m mese

en: %m months
it-IT: %m mesi

en: %s Class saved
it-IT: %s Classe salvata

en: %s could not be released
it-IT: %s non può essere rilasciato

en: %s extension(s) to install.
it-IT: %s estensione da istallare

en: %s has been deleted
it-IT: %s è stato eliminato

en: %s has been released
it-IT: %s è stato rilasciato

en: %s is of a type that cannot be published
it-IT: %s è di un tipo che non può essere pubblicato

en: %s Locked
it-IT: %s Bloccato

en: %s" is not a valid index identifier. It must start with a letter and contain letters, numbers or underscores only
it-IT: %s" non è un valido identificatore di indice. Deve iniziare con una lettera e contenere solo lettere, numeri o underscore

en: %y year
it-IT: %y anno

en: %y years
it-IT: %y anni

en: (empty)
it-IT: (vuoto)

en: ... reloading page.
it-IT: ... caricamento pagina

en: <del>Filters</del>
it-IT: Filtri

en: <del>Options</del>
it-IT: Opzioni

en: > Extension %s succesfully installed.
it-IT: > Estensione %s correttamente istallata.

en: > Installation done.
it-IT: Istallazione completata

en: A fatal error occured during the installation process.
it-IT: Si è verificato un errore durante l'installazione.

en: A message with further instructions has been sent to your email address: %s
it-IT: Un messaggio con ulteriori istruzioni è stato inviato alla tua casella di posta elettronica: %s

en: A similar resource has already been versioned
it-IT: Una risorsa simile è stata già elaborata

en: Access Denied
it-IT: Accesso negato

en: Access denied. Please renew your authentication!
it-IT: Accesso negato. Si prega di procedere a una nuova identificazione!

en: Action
it-IT: Azione

en: Actions
it-IT: Azioni

en: Add
it-IT: Aggiungi

en: Add a CSV file
it-IT: Aggiungi un file CSV

en: Add a user
it-IT: Aggiungi utente

en: Add an RDF/XML file
it-IT: Aggiungi un file RDF/XML

en: Add file(s)
it-IT: Aggiungi file

en: Add property
it-IT: Aggiungi proprietà

en: Advanced Mode
it-IT: Modalità Avanzata

en: all
it-IT: tutto

en: All data will be removed in %s
it-IT: Tutti i dati saranno rimossi in %s

en: All fields are required
it-IT: Tutti i campi sono richiesti

en: All rights reserved.
it-IT: Tutti i diritti riservati

en: Alpha version
it-IT: Versione Alfa

en: An email has been sent
it-IT: Una email è stata inviata.

en: An error occured during user deletion
it-IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione

en: Are you sure to delete the versioned resource?
    The history will be lost as well.
it-IT: Sei sicuro di eliminare la risorsa? Si perderanno tutti i dati.

en: Are you sure you want to delete it?
it-IT: Sei sicuro di voler cancellare?

en: Assign User to role
it-IT: Assegna Utente

en: Assign Users
it-IT: Assegna Utenti

en: Author
it-IT: Autore

en: Author Item
it-IT: Autore dell'Item

en: Authoring
it-IT: Autore

en: Available
it-IT: Disponibile

en: Available Extensions
it-IT: Estensioni disponibili

en: Back to listing
it-IT: Indietro per ascolto

en: Beta version
it-IT: Versione Beta

en: Browse folders:
it-IT: Sfoglia le cartelle

en: Browse...
it-IT: Sfoglia...

en: Calendar
it-IT: Calendario

en: cancel
it-IT: no

en: Cancel
it-IT: No

en: cancel the action
it-IT: annulla operazione

en: Cannot be edited
it-IT: Non può essere editato

en: Change password
it-IT: Cambia password

en: Change the password
it-IT: Cambia la password

en: Check All
it-IT: Controlla Tutti

en: Check all
it-IT: Verifica tutto

en: Choose export format
it-IT: Scegli il formato di esportazione:

en: Choose import format
it-IT: Scegli il formato di importazione

en: class selected
it-IT: classe selezionata

en: Close tab
it-IT: Chiudi scheda

en: Collapse Message
it-IT: Messaggio Fallito

en: Column
it-IT: Colonna

en: comment...
it-IT: commento...

en: Commit
it-IT: Consegna

en: Commit message :
it-IT: Consegna messaggio

en: Confirm
it-IT: Conferma

en: Connect to the TAO platform
it-IT: Connettersi alla piattaforma TAO

en: Continue
it-IT: Continua

en: Create
it-IT: Creare

en: Create instance of
it-IT: Creare domanda di

en: CSV Options
it-IT: Opzioni CSV

en: Current language
it-IT: Lingua corrente

en: Data imported
it-IT: Importazione di dati

en: Data imported successfully
it-IT: Dati importati con successo

en: Data imported. Some records are invalid.
it-IT: Dati importati. Alcuni record non sono validi.

en: Data Lang.
it-IT: Dati di lingua

en: Data Language
it-IT: Dati di lingua.

en: Data language
it-IT: Dati di lingua

en: Data not imported. All records are invalid.
it-IT: Dati non importati. Nessun record è valido.

en: Date
it-IT: Data

en: Default search
it-IT: Ricerca di default

en: Define the default values
it-IT: Definisci i valori di default

en: Delete
it-IT: Elimina

en: Disabled %s
it-IT: Disabilitata %s

en: Do you wish to install the following extension(s):
    %s?
it-IT: Vuoi istallare la seguente estensione?

en: does not match
it-IT: non corrisponde

en: Don't set
it-IT: Non impostare

en: Download
it-IT: Scarica

en: Download content
it-IT: Scarica il conenuto

en: Download this file
it-IT: Scarica questo file

en: Drag file here
it-IT: Trascina qui il file

en: Drag files here
it-IT: Trascina qui i file

en: Drop the files to upload
it-IT: Rilascia i file per upload

en: Edit
it-IT: Edita

en: Edit a user
it-IT: Modifica utente

en: Edit class %s
it-IT: Edita la classe %s

en: Edit Instance
it-IT: Modifica Istanza

en: Element
it-IT: Elemento

en: Element deleted.
it-IT: Elemento eliminato

en: Enter
it-IT: Invio

en: Error
it-IT: Errore

en: Error during file import
it-IT: Errore durante il file di importazione

en: Exclusive (OR)
it-IT: Esclusivo (OR)

en: Export
it-IT: Esporta

en: Export
it-IT: Esporta

en: Export Metadata as RDF/XML file
it-IT: Esporta Metadata come file RDF/XML

en: Extension
it-IT: Estensione

en: Extensions manager
it-IT: Gestione delle estensioni

en: False
it-IT: Falso

en: Field delimiter
it-IT: Determinatore di campo

en: Field encloser
it-IT: Campo allegato

en: File name
it-IT: Nome del file

en: File path
it-IT: Percorso del file

en: File Properties
it-IT: Proprietà del file

en: File repository
it-IT: Archivio file

en: File revision
it-IT: Revisione del file

en: file selected
it-IT: file selezionato

en: File Uploader
it-IT: Aggiornamento file

en: files selected
it-IT: file selezionato

en: Filter
it-IT: Filtro

en: Filtering mode
it-IT: Modalità di filtraggio

en: First Name
it-IT: Nome

en: First row column names
it-IT: Nomi prima riga colonna

en: Fit to width
it-IT: Adatta

en: Force Release
it-IT: Forza il rilascio

en: Forgot your password?
it-IT: Password dimenticata?

en: Fuzzy Matching
it-IT: Accoppiamento sfocato

en: Go Back
it-IT: Ritorna

en: Height
it-IT: Altezza

en: Hi, %s<br>You indicated that you have forgotten your TAO password.
it-IT: Salve, %s<br>hai indicato che hai dimenticato la password per TAO

en: Hide detailed report
it-IT: Nascondi una notifica dettagliata

en: Highlight all
it-IT: Evidenzia tutto

en: hours
it-IT: ore

en: Identifier
it-IT: Identificatore

en: If you do not wish to reset your password, just ignore this email and your password will remain the same.
it-IT: Se non desideri reimpostare la tua password, ignora questa mail. La password resterà la stessa.

en: Import
it-IT: Importa

en: Import
it-IT: Importa

en: Import Metadata from CSV file
it-IT: Importa Metadata dal file CSV

en: Import Metadata from RDF file
it-IT: Importa Metadata dal file RDF

en: Inclusive (AND)
it-IT: Inclusivo (e)

en: Indexing has been run
it-IT: L'indicizzazione è stata richiamata

en: Install
it-IT: Installa

en: Installation done.
it-IT: Installazione terminata.

en: Installation...
it-IT: Installazione...

en: Installed Extensions
it-IT: Estensioni istallate

en: Installing extension %s...
it-IT: Installazione delle estensioni %s

en: Instance saved
it-IT: Istanza salvata

en: Interface Language
it-IT: Lingua di interfaccia

en: Interface language
it-IT: Lingua di interfaccia

en: Invalid date range (must be after or the same as: %s)
it-IT: Intervallo data non valido (deve essere successivo o lo stesso di: %s)

en: Invalid date range (must be after: %s)
it-IT: Intervallo data non valido (deve essere successivo: %s)

en: Invalid date range (must be before or the same as: %s)
it-IT: Intervallo data non valido (deve essere precedente o lo stesso di: %s)

en: Invalid date range (must be before: %s)
it-IT: Intervallo data non valido (deve essere successivo: %s)

en: Invalid field length
it-IT: Lunghezza campo non valido

en: Invalid field range (maximum value: %s)
it-IT: Intervallo di campo non valido (valore massimo:%s)

en: Invalid field range (minimum value: %1$s, maximum value: %2$s)
it-IT: Intervallo di campo non valido (deve essere successivo o lo stesso di: %s)

en: Invalid field range (minimum value: %s)
it-IT: Intervallo di campo non valido (valore minimo: %s)

en: Invalid file size (minimum %1$s bytes, maximum %2$s bytes)
it-IT: Misura di file non valida (minimum %1$s bytes, maximum %2$s bytes)

en: Invalid file type!
it-IT: Tipo di file non valido

en: Invalid login or password. Please try again.
it-IT: Password di login non valida. Riprovare

en: invalid regular expression
it-IT: espressione regolare non valida

en: Label
it-IT: Etichetta

en: Language
it-IT: Lingua

en: Last Name
it-IT: Cognome

en: less than a minute
it-IT: meno di un minuto

en: List
it-IT: Elenco

en: List - Multiple choice - Check box
it-IT: Lista - Scelta multipla - Controlla box

en: List - Single choice - Drop down
it-IT: Lista - Scelta singola - Scorri giù

en: List - Single choice - Radio button
it-IT: Lista - Scelta singola - Tasto radio

en: Loaded
it-IT: Caricato

en: Loaded at Startup
it-IT: Caricato all'avvio

en: Loading
it-IT: Caricamento

en: Log in
it-IT: Entra

en: Log Out
it-IT: Esci

en: Login available
it-IT: Login disponibile

en: Manage data list
it-IT: Gestisci lista dati

en: Manage roles
it-IT: Gestisci ruoli

en: Manage Roles and apply them to users.
it-IT: Gestisci Ruoli e assegnali agli utenti

en: Manage users
it-IT: Gestione utenti

en: Manage Versioned File
it-IT: Gestisci le versioni del file

en: Map the properties to the CSV columns
it-IT: Mappa le proprietà alle colonne CSV

en: Message
it-IT: Messaggio

en: minutes
it-IT: minuti

en: More
it-IT: Ancora

en: Move role
it-IT: Sposta ruolo

en: Move to
it-IT: Sposta in

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class :
it-IT: Spostando questo elemento le proprietà della classe precedente saranno sostituite con quelle della classe di destinazione :

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class:
it-IT: Spostando questo elemento le proprietà della classe precedente saranno sostituite con quelle della classe di destinazione:

en: Multiple values delimiter
it-IT: Valori multipli delimitati

en: must be numeric
it-IT: deve essere numerico

en: My settings
it-IT: Impostazioni personali

en: My settings (%s)
it-IT: Le mie impostazioni (%s)

en: Name
it-IT: Nome

en: New password
it-IT: Nuova password

en: New role
it-IT: Nuovo ruolo

en: Next
it-IT: Successivo

en: No action specified
it-IT: Nessun azione specificata.

en: No extensions available.
it-IT: Nessuna estensione disponibile

en: no file
it-IT: nessun file

en: no file not found in this location
it-IT: Nessu file trovato in questo posto

en: No file selected
it-IT: Nessun file selezionato

en: No files
it-IT: Nessun file

en: no label
it-IT: nessuna etichetta

en: No preview available
it-IT: Nessuna anteprima disponibile

en: No Preview available
it-IT: Nessuna anteprima disponibile

en: No results found
it-IT: Nessun risultato trovato

en: Nothing imported
it-IT: Nulla importato

en: Nothing to install !
it-IT: Niente da installare!

en: Nothing to list!
it-IT: Niente da elencare

en: Number of elements
it-IT: Numero di elementi

en: of
it-IT: di

en: OK
it-IT: SI

en: Ok
it-IT: Sì

en: Old Password
it-IT: Vecchia password

en: Option instanceUri is not an option !!
it-IT: Optione

en: Option ownerUri is not an option !!
it-IT: L'opzione ownerUri non è un opzione !!

en: Option propertyUri is not an option !!
it-IT: L'opzione propertyUri non è un opzione!!

en: or
it-IT: o

en: Page
it-IT: Pagina

en: Password changed
it-IT: Password modificata

en: Password reset
it-IT: Azzeramento password

en: Password successfully changed
it-IT: Cambio Password eseguito con esito positivo!

en: Passwords are not matching
it-IT: Le password non corrispondono

en: Please confirm deletion
it-IT: Prego, conferma l'eliminazione

en: Please confirm property deletion!
it-IT: Prego confermare l'eliminazione della proprietà

en: Please confirm this operation.
it-IT: Prego confermare questa operazione

en: Please confirm user deletion
it-IT: Prego conferma l'eliminazione dell'user

en: Please contact %s or an administrator to release it
it-IT: Prego contatta l'amministratore per rilasciarlo

en: Please give a message to your commit
it-IT: Prego dare un messaggio alla tua consegna

en: Please provide a reason
it-IT: Si prega di fornire una motivazione

en: Please report bugs, ideas, comments or feedback on the TAO Forge
it-IT: Prego riportare bachi, idee, commenti o feedback sulla versione di TAO

en: Post install processing
it-IT: Comunica il processo di istallazione

en: Preparing installation...
it-IT: Preparazione all'installazione

en: Preview
it-IT: Anteprima

en: Previous
it-IT: Precedente

en: Properties
it-IT: Proprietà

en: Property's label field is required
it-IT: Proprietà\'s è richiesto il campo etichetta

en: Provided URL is not valid
it-IT: URL fornito non valido

en: Release
it-IT: Versione

en: Releasing the lock might cause the work in progress by %s to be lost.
it-IT: Il rilascio del blocco può causare la perdita del lavoro in corso in %s

en: Remove
it-IT: Rimuovi

en: Remove content
it-IT: Rimozione contenuto

en: Remove Message
it-IT: Rimuovi Messaggio

en: Remove this file
it-IT: Rimuovi questo file

en: Rename
it-IT: Rinomina

en: Repeat new password
it-IT: Ripeti la nuova password

en: Request a password reset via Email.
it-IT: Richiesta via Email di reset della password

en: required length
it-IT: lunghezza richiesta

en: Requires
it-IT: Richiesti

en: Reset
it-IT: Reimposta

en: Resource
it-IT: Risorsa

en: Resource not imported due to multiple super classes
it-IT: Risorsa non importata a causa di molteplici grandi classi

en: Resource not imported due to multiple types
it-IT: Risorsa non importata a causa di molteplici tipi

en: Resource saved
it-IT: Risorsa salvata

en: Responsive mode
it-IT: Modalità di risposta

en: Return to sign in page
it-IT: Riaccedi alla pagina

en: Right click the tree to manage your lists
it-IT: Click sul tasto destro per modificare le tue liste

en: Role saved
it-IT: Ruolo salvato

en: Roles
it-IT: Ruoli

en: Roles library
it-IT: Ruoli della biblioteca

en: Save
it-IT: Salva

en: Scope
it-IT: Scopo

en: Search
it-IT: Ricerca

en: Search %s
it-IT: Cerca %s

en: Search sub-classes
it-IT: Cerca sotto-classi

en: seconds
it-IT: secondi

en: select
it-IT: seleziona

en: Select
it-IT: Seleziona

en: Select a language
it-IT: Scegli una lingua

en: Select the element destination
it-IT: Scegli l'elemento di destinazione

en: Select this file
it-IT: Seleziona questo file

en: select...
it-IT: Seleziona...

en: selected
it-IT: selezionato

en: Selected file:
it-IT: File selezionato:

en: Selection saved successfully
it-IT: Selezione salvata correttamente

en: Settings
it-IT: Impostazioni

en: Settings updated
it-IT: Setting aggiornati

en: Show detailed report
it-IT: Mostra una notifica dettagliata

en: Simple Mode
it-IT: Modalità semplice

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Success
it-IT: Riuscito

en: Successfully imported "%s
it-IT: Importato con successo "%s

en: Successfully imported %s tripples
it-IT: Importato con successo %s

en: Successfully imported class "%s
it-IT: Classe importata con successo "%s

en: Supported export formats
it-IT: Formati di esportazione supportati

en: Tao Default Theme
it-IT: Tema predefinito per TAO

en: TAO Login
it-IT: Accesso TAO

en: Text - Long - Box
it-IT: Testo - Lunghezza - Box

en: Text - Long - HTML editor
it-IT: Testo - Lunghezza - HTML editor

en: Text - Short - Field
it-IT: Testo - Corto - Campo

en: The action will be applied to
it-IT: L'azione verrà applicata per

en: The action will be applied to the following
it-IT: L' azione verrà applicata al seguente

en: The column
it-IT: La colonna

en: The format of this field is not valid.
it-IT: Il formato di questo campo non è valido

en: The image resizes along with its container, e.g. 50% means half of the container size not half of the picture size.
it-IT: Il file importato non è correttamente UTF-8 codificato

en: The imported file is not properly UTF-8 encoded.
it-IT: Il file importato non è correttamente UTF-8 codificato

en: The index identifier should not be empty
it-IT: L'indicatore di indice non deve essere vuoto

en: The lock has been released
it-IT: Il blocco è stato rilasciato

en: The uploaded file is too large (maximum %s bytes)
it-IT: Il file caricato è troppo grande (massimo %s byte)

en: The value for the property "%s" must be unique.
it-IT: Il valore della proprietà "%" deve essere unico

en: The value of this field must be a valide date format, e.g. YYYY-MM-DD
it-IT: Il valore di questo campo deve avere un formato valido, es. AAAA-MM-GG

en: The value of this field must be an integer
it-IT: Il valore di questo campo deve essere un intero

en: The value of this field must be numeric
it-IT: Il valore di questo campo deve essere numerico

en: There is nothing to list!
it-IT: Non c'è niente da elencare!

en: This %s is currently checked out
it-IT: Questa %s è correntemente testata

en: This field is required
it-IT: Questo campo è richiesto

en: This field is too long
it-IT: Questo campo è troppo lungo

en: This field is too short
it-IT: Questo campo è troppo corto

en: This is not a valid email address.
it-IT: Questo non è un indirizzo mail valido.

en: this is required
it-IT: questo è richiesto

en: This Login is already in use
it-IT: Questo login è già in uso

en: This password reset link is no longer valid. It may have already been used. If you still wish to reset your password please request a new link
it-IT: Il collegamento al link di modifica password non è più valido. Se vuoi ancora modificare la tua password, prego richiedi un nuovo link

en: This resource is locked
it-IT: La risorsa è bloccata

en: This role is still given to one or more users. Please remove the role to these users first.
it-IT: Il ruolo è stato dato a uno o più user. Prego rimuovi prima il ruolo a questi user.

en: This should equal %s
it-IT: Questo deve eguagliare %s

en: This should not equal %s
it-IT: Questo non deve eguagliare %s

en: Time zone
it-IT: Fuso orario

en: To reset your password, click the link below, or paste it into your browser. You will then be prompted to create a new password.
it-IT: Per resettare la password, clicca sul link seguente, oppure incollalo nel tuo browser. Potrai poi creare una nuova password.

en: to translate
it-IT: tradurre

en: Too many suggestions match your query. Only a few are listed
it-IT: La tua richiesta contiene troppe proposte. Solo alcune sono elencate

en: Translate
it-IT: Traduci

en: Translate to
it-IT: Traduci in

en: Translation parameters
it-IT: Parametri di traduzione

en: Translation saved
it-IT: Traduzione salvata

en: Tree - Multiple node choice
it-IT: Scelta nodo Albero - Multiple

en: True
it-IT: Vero

en: Type
it-IT: Tipo

en: Type your search
it-IT: Digita

en: UI Lang.
it-IT: Ul lingua

en: Unable to access your account?
it-IT: Impossibile accedere al tuo account

en: Unable to change passwords in demo mode
it-IT: Non è possibile modificare la password nella versione demo

en: Unable to delete %s
it-IT: Impossibile eliminare %s.

en: Unable to delete the selected resource
it-IT: Impossibile eliminare la risorsa selezionata

en: Unable to open file %s
it-IT: Impossibile aprire il file %s

en: Unable to release the lock
it-IT: Impossibile rilasciare il blocco

en: Unable to remove the property.
it-IT: Impossibile rimuovere la proprietà.

en: Unable to send the password reset request
it-IT: Impossibile inviare la richiesta di reset della password

en: Unable to upload file
it-IT: Impossibile caricare il file

en: Unable to upload file %s : %s
it-IT: Impossibile caricare il file %s : %s

en: Uncheck All
it-IT: Deseleziona tutto

en: Uncheck all
it-IT: Deseleziona tutto

en: Undo
it-IT: Annulla

en: Uninstall of %s failed
it-IT: Disinstallazione di %s fallita

en: Uninstalled %s
it-IT: Disinstallato %s

en: unknown
it-IT: sconosciuto

en: Unknown Error
it-IT: Errore sconosciuto

en: Update
it-IT: Aggiorna

en: Upload
it-IT: Carica

en: Upload a new content
it-IT: Carica un nuovo contenuto

en: Upload into:
it-IT: Carica in:

en: Upload the file to version
it-IT: Carica il file alla versione

en: Usage: ImportRdf RDF_FILE [MODEL_ID]
it-IT: Utilizzo: ImportRdf RDF_FILE [MODEL_ID]

en: Use default value
it-IT: Usa valore predefinito

en: User
it-IT: Utente

en: User added
it-IT: Utente aggiunto

en: User deleted successfully
it-IT: Utente cancellato con successo

en: User deletion not permited on a demo instance
it-IT: Eliminazione utente non permessa nella versione demo

en: User not found
it-IT: Utente non trovato

en: User saved
it-IT: Utente salvato

en: User Settings
it-IT: Impostazioni utente

en: Users
it-IT: Utenti

en: Version
it-IT: Versione

en: Width
it-IT: Larghezza

en: Yes
it-IT: Sì

en: You are not authorised to remove this lock
it-IT: Non sei autorizzato a rimuovere questo blocco

en: You cannot delete the root node
it-IT: Non è possibile eliminare il nodo radice

en: You currently have no access to the platform
it-IT: Non hai accesso alla piattaforma

en: You do not have the required rights to edit this resource.
it-IT: Non hai i requisiti per editare questa risorsa

en: You don't have sufficient permissions to access
it-IT: Non hai permessi sufficienti per accedere

en: You must activate JavaScript in your browser to run this application.
it-IT: Devi attivare JavaScript nel tuo browser per utilizzare questa applicazione

en: Your mail
it-IT: La tua mail

en: Your TAO Password
it-IT: La tua password per TAO
