TAO 3.1.0-sprint33 - en to ja-JP translation catalogue (395 entries)

en:  and
ja-JP:  と

en:  has been deleted successfully
ja-JP:  削除しました。

en:  has been installed
ja-JP:  インストールしました

en:  next
ja-JP:  次

en:  requires a subgrid adapter
ja-JP:  サブグリッドアダプタが必要です

en: %1$s expected but %2$s detected
ja-JP: %1$s予想、%2$sを検出しました

en: %d day
ja-JP: %d 日

en: %d days
ja-JP: %d日

en: %h hour
ja-JP: %h時間

en: %h hours
ja-JP: %h 時間

en: %i minute
ja-JP: %i分

en: %i minutes
ja-JP: %i 分

en: %m month
ja-JP: %m 月

en: %m months
ja-JP: %m ヶ月

en: %s Class saved
ja-JP: %s クラスを保存しました

en: %s could not be released
ja-JP: %s は公開できません

en: %s extension(s) to install.
ja-JP: %s 拡張機能をインストール

en: %s has been deleted
ja-JP: %s は削除されました

en: %s has been released
ja-JP: %s　は公開されました

en: %s is of a type that cannot be published
ja-JP: %s は公開できないタイプです

en: %s Locked
ja-JP: %sはロックされています

en: %s" is not a valid index identifier. It must start with a letter and contain letters, numbers or underscores only
ja-JP: %s"は有効なインデックス識別子ではありません。文字で始まり、文字、数字、アンダースコアをつかいます

en: %y year
ja-JP: %y 年

en: %y years
ja-JP: %y 年間

en: (empty)
ja-JP: (空)

en: ... reloading page.
ja-JP: ...リロード中

en: <del>Filters</del>
ja-JP: <del>フィルタ</del>

en: <del>Options</del>
ja-JP: <del>オプション</del>

en: > Extension %s succesfully installed.
ja-JP: >　拡張機能　%s のインストールが終了しました

en: > Installation done.
ja-JP: >　インストール完了

en: A fatal error occured during the installation process.
ja-JP: 致命的なエラーがインストール中に発生しました

en: A message with further instructions has been sent to your email address: %s
ja-JP: 詳しい手順とメッセージがあなたのメールアドレスに送信されました：%s

en: A similar resource has already been versioned
ja-JP: 同様のリソースがすでにバージョン管理されています

en: Access Denied
ja-JP: アクセスが拒否されました

en: Access denied. Please renew your authentication!
ja-JP: アクセスが拒否されました。あなたの認証を更新してください！

en: Action
ja-JP: 操作

en: Actions
ja-JP: 操作

en: Add
ja-JP: 追加

en: Add a CSV file
ja-JP: CSVファイルを追加

en: Add a user
ja-JP: ユーザー追加

en: Add an RDF/XML file
ja-JP: RDF/XMLファイル追加

en: Add file(s)
ja-JP: ファイルを追加

en: Add property
ja-JP: プロパティの追加

en: Advanced Mode
ja-JP: 詳細モード

en: all
ja-JP: すべて

en: All data will be removed in %s
ja-JP: すべてのデータは%sから移動されました

en: All fields are required
ja-JP: すべて必須項目です

en: An email has been sent
ja-JP: eメールを送信しました

en: An error occured during user deletion
ja-JP: ユーザーの削除中にエラーが発生しました

en: Are you sure to delete the versioned resource?
    The history will be lost as well.
ja-JP: バージョン管理リソースを削除してもよろしいですか？
    履歴も一緒に削除されます

en: Are you sure you want to delete it?
ja-JP: 削除してよろしいですか？

en: Assign User to role
ja-JP: ロールにユーザを割り当て

en: Assign Users
ja-JP: ユーザ割り当て

en: Author
ja-JP: 著者

en: Author Item
ja-JP: オーサーアイテム

en: Authoring
ja-JP: オーサリング

en: Available
ja-JP: 利用可能

en: Available Extensions
ja-JP: 利用可能な拡張機能

en: Back to listing
ja-JP: リストへ戻る

en: Browse folders:
ja-JP: フォルダーを参照

en: Browse...
ja-JP: 参照...

en: Calendar
ja-JP: カレンダー

en: cancel
ja-JP: キャンセル

en: Cancel
ja-JP: キャンセル

en: cancel the action
ja-JP: 操作をキャンセルする

en: Cannot be edited
ja-JP: 編集できません

en: Change password
ja-JP: パスワードを変更

en: Change the password
ja-JP: パスワードを変更

en: Check all
ja-JP: すべてチェック

en: Check All
ja-JP: すべてチェック

en: Check-in
ja-JP: チェックイン

en: Choose export format
ja-JP: エクスポート形式の選択

en: Choose import format
ja-JP: インポート形式の選択

en: class selected
ja-JP: 選択されたクラス

en: Close tab
ja-JP: タブを閉じる

en: Collapse Message
ja-JP: メッセージを閉じる

en: Column
ja-JP: 列

en: comment...
ja-JP: コメント...

en: Commit
ja-JP: コミット

en: Commit message :
ja-JP: コミットメッセージ:

en: Confirm
ja-JP: 確認

en: Connect to the TAO platform
ja-JP: CBT プラットホームへ接続

en: Continue
ja-JP: 次へ

en: Create
ja-JP: 作成

en: Create instance of
ja-JP: のインスタンスを作成します

en: CSV Options
ja-JP: CSVオプション

en: Current language
ja-JP: 現在の言語

en: Data imported
ja-JP: データインポート

en: Data imported successfully
ja-JP: データインポートに成功しました

en: Data imported. Some records are invalid.
ja-JP: データインポート終了。いくつかのレコードは無効です。

en: Data Lang.
ja-JP: データラング

en: Data Language
ja-JP: データ言語

en: Data language
ja-JP: データ言語

en: Data not imported. All records are invalid.
ja-JP: データはインポートされませんでした。すべてのレコードは無効です。

en: Date
ja-JP: 日付

en: Default search
ja-JP: デフォルト検索

en: Define the default values
ja-JP: デフォルト値を定義します

en: Delete
ja-JP: 削除

en: Demo Sandbox
ja-JP: サンドボックス

en: Disabled %s
ja-JP: %s無効

en: Do you wish to install the following extension(s):
    %s?
ja-JP: この拡張機能をインストールしますか:
    %s?

en: does not match
ja-JP: 不一致

en: Don't set
ja-JP: 設定しないでください

en: Download
ja-JP: ダウンロード

en: Download content
ja-JP: コンテンツをダウンロード

en: Download this file
ja-JP: このファイルをダウンロード

en: Drag file here
ja-JP: ファイルをここにドラッグしてください

en: Drag files here
ja-JP: ファイルをここにドラッグしてください

en: Drop the files to upload
ja-JP: アップロードするには、ファイルをドロップしてください

en: e-mail
ja-JP: E-mail

en: Edit
ja-JP: 編集

en: Edit a user
ja-JP: ユーザの編集

en: Edit class %s
ja-JP: %sクラスの編集

en: Edit Instance
ja-JP: インスタンスの編集

en: Element
ja-JP: 要素

en: Element deleted.
ja-JP: 要素が削除されました

en: Email
ja-JP: E-メール

en: Error
ja-JP: エラー

en: Error during file import
ja-JP: インポート実行中のエラー

en: Exclusive (OR)
ja-JP: 排他的(OR)

en: Export
ja-JP: エクスポート

en: Export
ja-JP: エクスポート...

en: Export Metadata as RDF/XML file
ja-JP: メタデータをRDF/XMLファイルでエクスポート

en: Extension
ja-JP: 拡張機能

en: Extensions manager
ja-JP: 拡張機能の設定

en: False
ja-JP: いいえ

en: Field delimiter
ja-JP: フィールドの区切り記号

en: Field encloser
ja-JP: フィールド枠

en: File
ja-JP: ファイル

en: File name
ja-JP: ファイル名

en: File path
ja-JP: ファイルパス

en: File Properties
ja-JP: ファイルのプロパティ

en: File repository
ja-JP: リポジトリファイル

en: File revision
ja-JP: ファイルリヴィジョン

en: file selected
ja-JP: 選択されたファイル

en: File Uploader
ja-JP: ファイルのアップロード

en: files selected
ja-JP: 選択されたファイル

en: Filter
ja-JP: フィルタ

en: Filtering mode
ja-JP: フィルタリングモード

en: First Name
ja-JP: 名

en: First row column names
ja-JP: 最初の行の名前

en: Force Release
ja-JP: 強制リリース

en: Forgot your password?
ja-JP: パスワードをお忘れですか?

en: Fuzzy Matching
ja-JP: あいまい検索

en: Go Back
ja-JP: 前に戻る

en: Height
ja-JP: 高さ

en: Hi, %s<br>You indicated that you have forgotten your TAO password.
ja-JP: ハイ、%s<br>あなたはTAOのパスワードを忘れています

en: Hide detailed report
ja-JP: 詳細報告を隠す

en: hours
ja-JP: 時間

en: However, the action will not be applied to the following
ja-JP: しかし、アクションは次のように適用されることはありません

en: Identifier
ja-JP: 識別子

en: If you do not wish to reset your password, just ignore this email and your password will remain the same.
ja-JP: パスワードをリセットしたくない場合は、このメールを無視してください。パスワードは変更されません。

en: Import
ja-JP: インポート

en: Import
ja-JP: インポート

en: Import Metadata from CSV file
ja-JP: メタデータをCSVからインポート

en: Import Metadata from RDF file
ja-JP: メタデータをRDFからインポート

en: Inclusive (AND)
ja-JP: 包括（AND)

en: Indexing has been run
ja-JP: インデキシングは、実行されています

en: Install
ja-JP: インストール

en: Installation done.
ja-JP: インストール終了

en: Installation...
ja-JP: インストール...

en: Installed Extensions
ja-JP: 拡張機能のインストール

en: Installing extension %s...
ja-JP: %s拡張機能をインストールしています...

en: Instance saved
ja-JP: インスタンスが保存されました

en: Interface Language
ja-JP: インタフェース用言語

en: Interface language
ja-JP: インタフェース用言語

en: Invalid date range (must be after or the same as: %s)
ja-JP: 日付の範囲が無効（%sより後か同じでなければなりません）

en: Invalid date range (must be after: %s)
ja-JP: 日付の範囲が無効（%sより後である必要があります）

en: Invalid date range (must be before or the same as: %s)
ja-JP: 日付の範囲が無効（%sより前か同じである必要があります）

en: Invalid date range (must be before: %s)
ja-JP: 日付の範囲が無効（%sより以前である必要があります）

en: Invalid field length
ja-JP: 不正なフィールド長

en: Invalid field range (maximum value: %s)
ja-JP: 無効なフィールドの範囲（最大値：%s）

en: Invalid field range (minimum value: %1$s, maximum value: %2$s)
ja-JP: 無効なフィールドの範囲（最低：%1$s,最大%2$s）

en: Invalid field range (minimum value: %s)
ja-JP: 無効なフィールドの範囲（最低：%s）

en: Invalid file size (minimum %1$s bytes, maximum %2$s bytes)
ja-JP: 無効なファイルサイズ（最小%1$sバイト、最大%2$sバイト）

en: Invalid file type!
ja-JP: 不正なファイルタイプです

en: Invalid login or password. Please try again.
ja-JP: 無効なログイン名或はパスワードです。やり直してください

en: invalid regular expression
ja-JP: 無効な正規表現です

en: Label
ja-JP: ラベル

en: Label *
ja-JP: ラベル*

en: Language
ja-JP: 言語

en: Last Name
ja-JP: 姓

en: less than a minute
ja-JP: 1 分未満

en: List
ja-JP: リスト

en: List - Multiple choice - Check box
ja-JP: リスト - 多肢選択 - チェックボックス

en: List - Single choice - Drop down
ja-JP: リスト - 択一 - ドロップダウン

en: List - Single choice - Radio button
ja-JP: リスト - 択一 - ラジオボタン

en: Loaded
ja-JP: 読み込み完了

en: Loaded at Startup
ja-JP: 起動時に実行

en: Loading
ja-JP: 読み込み中

en: Log in
ja-JP: ログインID

en: Log Out
ja-JP: ログアウト

en: Login
ja-JP: ログイン

en: Login available
ja-JP: ログイン可能

en: Manage data list
ja-JP: データリストを管理

en: Manage roles
ja-JP: ロールの管理

en: Manage Roles and apply them to users.
ja-JP: ロールの管理とユーザへの適用

en: Manage users
ja-JP: ユーザの管理

en: Manage Versioned File
ja-JP: ヴァージョンファイル管理

en: Map the properties to the CSV columns
ja-JP: CSVの列にプロパティをマップ

en: Message
ja-JP: メッセージ

en: minutes
ja-JP: 分

en: More
ja-JP: 追加情報

en: Move role
ja-JP: ロールの移動

en: Move to
ja-JP: 移動

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class :
ja-JP: このエレメントを移動すると以前のクラスのプロパティを置き換えます：

en: Moving this element will replace the properties of the previous class by those of the destination class:
ja-JP: このエレメントを移動すると以前のクラスのプロパティを置き換えます：

en: Multiple values delimiter
ja-JP: 複数の値の区切り文字

en: must be numeric
ja-JP: 数値でなければなりません

en: My settings
ja-JP: ユーザー設定

en: My settings (%s)
ja-JP: ユーザ設定(%s)

en: Name
ja-JP: 名前

en: New password
ja-JP: 新しいパスワード

en: New role
ja-JP: 新しいロール

en: Next
ja-JP: 次へ

en: No
ja-JP: いいえ

en: No action specified
ja-JP: 指定されたアクションはありません

en: No extensions available.
ja-JP: 利用可能な拡張機能はありません

en: no file
ja-JP: ファイルなし

en: no file not found in this location
ja-JP: この場所には、ファイルがありません

en: No file selected
ja-JP: ファイルが選択されていません

en: No files
ja-JP: ファイルが有りません

en: no label
ja-JP: ラベルがありません

en: No preview available
ja-JP: プレビューは利用できません

en: No Preview available
ja-JP: プレビューは利用できません

en: No results found
ja-JP: 検索結果はありません

en: Nothing imported
ja-JP: 何もインポートされていません

en: Nothing to install !
ja-JP: 何もインストールされていません！

en: Nothing to list!
ja-JP: リストがありません！

en: Number of elements
ja-JP: 要素数

en: of
ja-JP: の

en: Ok
ja-JP: OK

en: Old Password
ja-JP: 旧パスワード

en: Option instanceUri is not an option !!
ja-JP: オプションインスタンスUriはオプションではありません！

en: Option ownerUri is not an option !!
ja-JP: オプション　オーナUriはオプションではありません！

en: Option propertyUri is not an option !!
ja-JP: オプション　プロパティUriはオプションではありません！

en: or
ja-JP: 或は

en: Page
ja-JP: ページ番号

en: Password
ja-JP: パスワード

en: Password *
ja-JP: パスワード*

en: Password changed
ja-JP: パスワードを変更しました

en: Password reset
ja-JP: パスワードのリセット

en: Password successfully changed
ja-JP: パスワードの変更は成功しました

en: Passwords are not matching
ja-JP: パスワードが一致しません

en: Please confirm deletion
ja-JP: 削除の確認をしてください

en: Please confirm property deletion!
ja-JP: プロパティの削除の確認をしてください

en: Please confirm this operation.
ja-JP: この操作を確認してください

en: Please confirm user deletion
ja-JP: ユーザーの削除を確認してください

en: Please contact %s or an administrator to release it
ja-JP: それを解放するには、%s或は、管理者にお問い合わせください

en: Please give a message to your commit
ja-JP: あなたのコミットにメッセージをお願いします

en: Please provide a reason
ja-JP: その理由を記入してください

en: Please report bugs, ideas, comments or feedback on the TAO Forge
ja-JP: TAO Forgeにバグ、アイデア、コメントやフィードバックを報告してください

en: Post install processing
ja-JP: インストールの終了処理

en: Preparing installation...
ja-JP: インストールの準備をしています...

en: Preview
ja-JP: プレビュー

en: Previous
ja-JP: 前へ

en: Properties
ja-JP: プロパティ

en: Property's label field is required
ja-JP: プロパティ\'sは、ラベルフィールドが必要です

en: Provided URL is not valid
ja-JP: 指定されたURLは有効ではありません

en: Release
ja-JP: リリース

en: Releasing the lock might cause the work in progress by %s to be lost.
ja-JP: ロックを解除すると%sの情報が失われます

en: Remove
ja-JP: 削除

en: Remove content
ja-JP: コンテンツの削除

en: Remove Message
ja-JP: メッセージの削除

en: Remove this file
ja-JP: このファイルの削除

en: Rename
ja-JP: 名前の変更

en: Repeat new password
ja-JP: パスワード再入力

en: Repeat password *
ja-JP: パスワード再入力*

en: Request a password reset via Email.
ja-JP: eメールでパスワードのリセットを要求します

en: required length
ja-JP: 長さ

en: Requires
ja-JP: 必要

en: Reset
ja-JP: リセット

en: Resource
ja-JP: リソース

en: Resource not imported due to multiple super classes
ja-JP: マルチプルスーパークラスにリソースはインポートされていません

en: Resource not imported due to multiple types
ja-JP: 複数のタイプにリソースはインポートされていません

en: Resource saved
ja-JP: リソースは保存されました

en: Responsive mode
ja-JP: レスポンシブモード

en: Return to sign in page
ja-JP: ログインページに戻る

en: Right click the tree to manage your lists
ja-JP: リストを管理するためにツリーで右クリックします

en: Role saved
ja-JP: ロールは保存されました

en: Roles
ja-JP: ロール

en: Roles library
ja-JP: ロールリスト

en: Save
ja-JP: 保存

en: Scope
ja-JP: 範囲

en: Search
ja-JP: 検索

en: Search %s
ja-JP: %sを検索

en: Search sub-classes
ja-JP: サブクラスを検索

en: seconds
ja-JP: 秒

en: Select
ja-JP: 選択

en: select
ja-JP: 選択

en: Select a language
ja-JP: 言語を選択

en: Select the element destination
ja-JP: エレメントのデスティネーションを選択

en: Select this file
ja-JP: このファイルを選択

en: select...
ja-JP: 選択...

en: selected
ja-JP: 選択済

en: Selected file:
ja-JP: 選択されたファイル:

en: Selection saved successfully
ja-JP: 選択は保存されました

en: Settings
ja-JP: 設定

en: Settings updated
ja-JP: 設定を更新

en: Show detailed report
ja-JP: 詳細報告を表示する

en: Simple Mode
ja-JP: シンプルモード

en: Size
ja-JP: サイズ

en: Success
ja-JP: 成功

en: Successfully imported "%s
ja-JP: "%s のインポートに成功しました

en: Successfully imported %s tripples
ja-JP: %sトリプルのインポートに成功しました

en: Successfully imported class "%s
ja-JP: "%sクラスのインポートに成功しました

en: Supported export formats
ja-JP: サポートするエクスポートフォーマット

en: Tao Default Theme
ja-JP: デフォルトのテーマ

en: TAO Home
ja-JP: TAO ホーム

en: TAO Login
ja-JP: TAO ログイン

en: Text - Long - Box
ja-JP: テキスト - ロング - ボックス

en: Text - Long - HTML editor
ja-JP: テキスト - ロング - HTMLエディタ

en: Text - Short - Field
ja-JP: テキスト - ショート - フィールド

en: The action will be applied to
ja-JP: アクションが適用されます

en: The action will be applied to the following
ja-JP: 以下にアクションが適用されます

en: The column
ja-JP: カラム

en: The format of this field is not valid.
ja-JP: このフィールドの形式は有効ではありません

en: The image resizes along with its container, e.g. 50% means half of the container size not half of the picture size.
ja-JP: 画像は、コンテナと一緒にサイズ変更されます。50％は、大きさの半分のコンテナサイズで画像の半分とは違います。

en: The imported file is not properly UTF-8 encoded.
ja-JP: インポートされたファイルが正しくUTF-8でエンコードされていません

en: The index identifier should not be empty
ja-JP: インデックス識別子は空であってはなりません

en: The lock has been released
ja-JP: ロックが解除されました

en: The uploaded file is too large (maximum %s bytes)
ja-JP: アップロードされたファイルは大きすぎます（最大%sバイト）

en: The value for the property "%s" must be unique.
ja-JP: プロパティ"%s"は一意である必要があります

en: The value of this field must be a valide date format, e.g. YYYY-MM-DD
ja-JP: このフィールドは指定の通りでなければなりません,YYYY-MM-DD

en: The value of this field must be an integer
ja-JP: このフィールドの値は整数でなければなりません

en: The value of this field must be numeric
ja-JP: このフィールドの値は数値でなければなりません

en: There is nothing to list!
ja-JP: リストがありません！

en: This %s is currently checked out
ja-JP: この%sはチェックアウトされています

en: This field is required
ja-JP: この項目は必須です

en: This field is too long
ja-JP: このフィールドは長すぎます

en: This field is too short
ja-JP: このフィールドは短すぎます

en: This is not a valid email address.
ja-JP: eメールアドレスが正しくありません

en: this is required
ja-JP: これは必須です

en: This Login is already in use
ja-JP: このログインは既に使用されています

en: This password reset link is no longer valid. It may have already been used. If you still wish to reset your password please request a new link
ja-JP: このパスワードのリセットリンクは、有効ではありません。これは、すでに使用されています。まだパスワードをリセットしたい場合は、新しいリンクをリクエストしてください

en: This resource is locked
ja-JP: このリソースはロックされています

en: This role is still given to one or more users. Please remove the role to these users first.
ja-JP: このロールは、1人または複数のユーザに与えられています。まず、これらのユーザーのロールを削除してください。

en: This should equal %s
ja-JP: これは、%sと等しくなければなりません

en: This should not equal %s
ja-JP: これは、%sと等しくてはいけません

en: Time zone
ja-JP: タイムゾーン

en: To reset your password, click the link below, or paste it into your browser. You will then be prompted to create a new password.
ja-JP: パスワードをリセットするには、下記リンクをクリックしてください。或はリンクをブラウザにペーストしてください。新しいパスワード作成のページが表示されます。

en: to translate
ja-JP: 翻訳

en: Tokenizer
ja-JP: トークナイザ

en: Too many suggestions match your query. Only a few are listed
ja-JP: 候補が多すぎます。候補のうちのいくつかを表示します

en: Translate
ja-JP: 翻訳

en: Translate to
ja-JP: に翻訳

en: Translation parameters
ja-JP: 翻訳パラメータ

en: Translation saved
ja-JP: 翻訳は保存されました

en: Tree - Multiple node choice
ja-JP: ツリー - 複数ノード選択

en: True
ja-JP: 正しい

en: Type
ja-JP: タイプ

en: UI Lang.
ja-JP: UI言語

en: Unable to access your account?
ja-JP: アカウントに接続できません

en: Unable to change passwords in demo mode
ja-JP: デモモードではパスワードの変更ができません。

en: Unable to delete %s
ja-JP: %sを削除できません。

en: Unable to delete the selected resource
ja-JP: 選択されたリソースを削除できません。

en: Unable to open file %s
ja-JP: ファイル %s を開けません

en: Unable to release the lock
ja-JP: ロックを解除することができません

en: Unable to remove the property.
ja-JP: プロパティを削除できません

en: Unable to send the password reset request
ja-JP: パスワードのリセットを要求できません

en: Unable to upload file
ja-JP: ファイルをアップロードできません

en: Unable to upload file %s : %s
ja-JP: ファイル%sをアップロードできません:%s

en: Uncheck all
ja-JP: 全て無効

en: Uncheck All
ja-JP: 全て無効

en: Undo
ja-JP: 取り消し

en: Uninstall of %s failed
ja-JP: %sのアンインストールに失敗しました

en: Uninstalled %s
ja-JP: %sをアンインストールしました

en: unknown
ja-JP: 不明

en: Unknown Error
ja-JP: 不明なエラー

en: Update
ja-JP: 更新

en: Upload
ja-JP: アップロード

en: Upload a new content
ja-JP: 新しいコンテンツをアップロード

en: Upload into:
ja-JP: アップロード先:

en: Upload the file to version
ja-JP: バージョンにファイルをアップロード

en: Usage: ImportRdf RDF_FILE [MODEL_ID]
ja-JP: 使用法：ImportRdf RDF_FILE [MODEL_ID]

en: Use default value
ja-JP: 既定値を用いる

en: User
ja-JP: ユーザ

en: User added
ja-JP: ユーザ追加

en: User deleted successfully
ja-JP: ユーザを削除しました

en: User deletion not permited on a demo instance
ja-JP: ユーザ削除はデモインスタンスではできません

en: User not found
ja-JP: ユーザが見つかりません

en: User saved
ja-JP: ユーザを保存しました

en: User Settings
ja-JP: ユーザ設定

en: Users
ja-JP: ユーザ

en: Version
ja-JP: バージョン

en: Width
ja-JP: 幅

en: Yes
ja-JP: はい

en: You are not authorised to remove this lock
ja-JP: あなたはこのロックを解除する権限がありません

en: You cannot delete the root node
ja-JP: あなたは、ルートノードを削除することはできません

en: You currently have no access to the platform
ja-JP: あなたは、現在のプラットフォームにアクセスできません

en: You do not have the required rights to edit this resource.
ja-JP: あなたはこのリソースを編集するための権限を持っていません

en: You don't have sufficient permissions to access
ja-JP: あなたはアクセスするための十分な権限がありません

en: You must activate JavaScript in your browser to run this application.
ja-JP: このアプリケーションを実行するには、ブラウザのJavaScriptを有効にする必要があります

en: Your mail
ja-JP: メールアドレス

en: Your TAO Password
ja-JP: TAO パスワード
