TAO v2.2-alpha - en to AR translation catalogue (223 entries)

en: A formated text
AR: نص منسق

en: A multiple choice list
AR: قائمة الخيارات المتعددة

en: A password
AR: كلمة المرور

en: A short text
AR: نص قصير

en: A single choice list
AR: قائمة خيار واحد

en: A single choice long list
AR: قائمة خيار واحد طويلة

en: Access denied. Please renew your authentication!
AR: !تم رفض الوصول. يرجى تجديد المصادقة الخاصة بك

en: actions
AR: الأعمال

en: Actions
AR: الأعمال

en: Add
AR: إضافة

en: Add / Edit lists
AR: إضافة / تعديل القوائم

en: Add a user
AR: اضافة مستخدم

en: Add property
AR: إضافة خاصية

en: Add the source file
AR: إضافة الملف المصدر

en: Advanced Authoring Tool
AR: محرر متقدم

en: Advanced Mode
AR: طريقة متقدمة

en: advanced mode
AR: الطريقة المتقدمة

en: All (the complete TAO Module)
AR: الكل

en: An error occured during user deletion
AR: حدث خطأ أثناء حذف المستخدم

en: Authoring
AR: محرر

en: Browse
AR: تصفح

en: Campaigns library
AR: Bibliothèque de campagnes

en: Cancel
AR: الغاء

en: Change the password
AR: تغيير كلمة المرور

en: Class
AR: الصنف

en: class selected
AR: classe sélectionnée

en: Column
AR: عمود

en: Comment
AR: تعليق

en: compile
AR: ترجم

en: Confirm
AR: تأكيد

en: Connect
AR: الاتصال

en: Create
AR: إنشاء

en: Create a list
AR: إنشاء قائمة

en: create direct table
AR: إنشاء جدول بسيط

en: create table
AR: إنشاء جدول

en: CSV Options
AR: CSV خيارات

en: Current (the current extension, the local data and their dependancies)
AR: (الحالي(الملحق الحالي,البيانات المحلية وتوابعها

en: Current language
AR: اللغة الحالية

en: Data imported successfully
AR: البيانات التي تم استيرادها بنجاح

en: Data language
AR: لغة البيانات

en: Data Language
AR: لغة البيانات

en: Date
AR: التاريخ

en: Delete
AR: حذف

en: delete
AR: حذف

en: Delete property
AR: حذف الخاصية

en: Delete user
AR: حذف المستخدم

en: Deliveries
AR: Passations

en: Deliveries library
AR: Bibliothèque de passation

en: Don't set
AR: لا تدرج

en: Download
AR: تحميل

en: download
AR: تحميل

en: duplicate
AR: تكرار

en: Dynamic date picker
AR: روزنامة

en: edit
AR: تحرير

en: Edit
AR: تحرير

en: Edit a user
AR: تحرير مستخدم

en: Edit Comment
AR: تحرير تعليق

en: Edit item comment
AR: تحرير تعليق

en: Edit user
AR: تحرير مستخدم

en: element
AR: عنصر

en: Element
AR: العنصر

en: element deleted
AR: عنصر محذوف

en: Error
AR: خطأ

en: Error during file import
AR: خطأ أثناء استيراد الملف

en: Exclusive (OR)
AR: Exclusif (OU)

en: export
AR: تصدير

en: Export
AR: تصدير

en: Export Options
AR: خيارات التصدير

en: Exported files library
AR: مكتبة الملفات المصدرة

en: exported successfully
AR: تصدير بنجاح

en: File
AR: ملف

en: File deleted successfully
AR: حذف الملف بنجاح

en: File name
AR: اسم الملف

en: Filter
AR: تصفية

en: Filtering mode
AR: طريقة التصفية

en: Filters
AR: Filtres

en: Groups
AR: المجموعات

en: Groups library
AR: مكتبة المجموعات

en: Home
AR: الصفحة الرئيسية

en: import
AR: استيراد

en: Import
AR: استيراد

en: Inclusive (AND)
AR: Inclusif (ET)

en: Interface language
AR: لغة الواجهة

en: Interface Language
AR: لغة الواجهة

en: Invalid field length
AR: طول الحقل غير صحيح

en: Invalid field range
AR: Le rang du champ est invalide

en: Invalid file size
AR: حجم الملف غير صحيح

en: Invalid file type!
AR: نوع الملف غير صحيح

en: Items
AR: الاسئلة

en: Javascript is required to run this software. Please activate it in your browser.
AR: .مطلوب جافا سكريبت لتشغيل هذا البرنامج ، يرجى تفعيلها في المتصفح

en: Label
AR: تسمية

en: Label already used
AR: تسمية قيد الاستعمال

en: Language
AR: اللغة

en: List
AR: قائمة

en: list deleted
AR: حذف القائمة

en: List Options
AR: خيارات القائمة

en: list saved
AR: تم حفظ القائمة

en: list the users
AR: lister les utilisateurs

en: List values
AR: قيم القائمة

en: Lists
AR: القوائم

en: lists
AR: القوائم

en: Local Data (the local namespace containing only the data inserted by the users)
AR: (البيانات المحلية (مساحة الاسم المحلي الذي يحتوي فقط على البيانات المدرجة من قبل المستخدمين

en: Login
AR: الدخول

en: Login *
AR: *تسجيل الدخول

en: login already exist
AR: المعرف قيد الاستخدام

en: Login not available
AR: الدخول غير متوفر

en: Logout
AR: الخروج

en: Manage campaigns
AR: Gérer les campagnes

en: Manage data list
AR: إدارة قائمة البيانات

en: Manage deliveries
AR: Gérer les passations

en: Manage groups
AR: ادارة المجموعات

en: Manage items
AR: تسيير الاسئلة

en: Manage processes
AR: Gérer les processus

en: Manage result servers
AR: ادارة خوادم النتائج

en: Manage results
AR: إدارة النتائج

en: Manage roles
AR: إدارة الأدوار

en: Manage test takers
AR: إدارة المتقدمين للاختبار

en: Manage tests
AR: إدارة الاختبارات

en: Manage users
AR: إدارة المستخدمين

en: Map the properties to the CSV columns
AR: CSV اختر الخصائص المتعلقة بالاعمدة

en: Media manager
AR: Médiathèque

en: meta data
AR: بيانات التعريف

en: Meta Data
AR: بيانات التعريف

en: move
AR: حرك

en: Move to
AR: حرك الى

en: Moving this element will remove the following properties:
AR: :تحريك هذا العنصر سوف يحذف الخصائص التالية

en: My settings
AR: الإعدادات

en: Name
AR: الاسم

en: Namespaces
AR: مساحة الاسم

en: new
AR: جديد

en: new campaign
AR: nouvelle campagne

en: new class
AR: صنف جديد

en: new delivery
AR: nouvelle passation

en: New element
AR: عنصر جديد

en: new group
AR: مجموعة جديدة

en: new item
AR: سؤال جديد

en: New password
AR: كلمة مرور جديدة

en: new process
AR: عملية جديدة

en: new result server
AR: خادم نتيجة جديد

en: new role
AR: دور جديد

en: new test
AR: اختبار جديد

en: new test taker
AR: مترشح جديد

en: Next
AR: التالي

en: Invalid login or password. Please try again.
AR: لا يتطابق مع حساب معين الدخول / كلمة السر

en: No result found
AR: لم يتم العثور على نتائج

en: Nothing imported
AR: لا شيء مستورد

en: Number of elements
AR: عدد العناصر

en: Old Password
AR: كلمة السر القديمة

en: Open
AR: فتح

en: Options
AR: خيارات

en: Password
AR: كلمة السر

en: Password *
AR: *كلمة السر

en: Please confirm deletion
AR: الرجاء تأكيد الحذف

en: Please confirm property deletion!
AR: الرجاء تأكيد حذف الخاصية

en: Please confirm user deletion
AR: الرجاء تأكيد حذف المستخدم

en: Please confirm you want to delete this list element.
AR: .الرجاء تأكيد أنك تريد حذف هذا العنصر من القائمة

en: Please confirm you want to delete this list. This operation is not reversible.
AR: .الرجاء تأكيد أنك تريد حذف هذه القائمة. هذه العملية لا يمكن عكسها

en: Please login
AR: الرجاء الدخول

en: Please select the input data format to import
AR: الرجاء حدد نسق بيانات الدخول المراد تصديرها

en: Please select the way to export the data
AR: الرجاء حدد طريقة لتصدير البيانات
    
    msgid

en: Please upload an RDF file.
AR: .RDF الرجاء تحميل ملف

en: preview
AR: معاينة

en: Process authoring
AR: Editeur de processus

en: Process library
AR: Bibliothèque de processus

en: Processes
AR: Processus

en: Property
AR: خاصية

en: Remove
AR: إزالة

en: Rename
AR: إعادة تسمية

en: Repeat new password
AR: كرر كلمة السر الجديدة

en: Repeat password *
AR: *كرر كلمة السر

en: Resource saved
AR: تم حفظ المورد

en: Result Servers library
AR: مكتبة خوادم النتائج

en: Results
AR: النتائج

en: Results library
AR: مكتبة النتائج

en: Revert
AR: الغاء

en: Right click the tree to manage your lists
AR: استعمل زر النقر اليمين لادارة قوائمك

en: Role library
AR: مكتبة الادوار

en: Save
AR: حفظ

en: Search
AR: بحث

en: search
AR: البحث

en: Search results
AR: البحث عن النتائج

en: select
AR: اختر

en: Select
AR: حدد

en: Select a language
AR: حدد اللغة

en: Select the element destination
AR: حدد العنصر المستقبل

en: selected
AR: محدد

en: Selected file:
AR: :الملف المحدد

en: Selection saved successfully
AR: تم حفظ التحديد بنجاح

en: Settings
AR: الإعدادات

en: settings updated
AR: تحديث الاعدادات

en: Simple Mode
AR: الطريقة البسيطة

en: simple mode
AR: الطريقة البسيطة

en: Start upload
AR: بدء التحميل

en: Supported export formats
AR: صيغ الاستيراد المعتمدة

en: Supported formats to import
AR: صيغ التصدير المعتمدة

en: TAO Back Office
AR: TAO: Outils d'administration

en: Test takers
AR: المترشحون

en: Test takers library
AR: مكتبة المتقدمين للاختبار

en: Tests
AR: الاختبارات

en: Tests library
AR: مكتبة الاختبارات

en: The format of this field is not valid.
AR: تنسيق هذا الحقل غير صالح

en: The uploaded file is too large
AR: الملف المحمول كبير جدا

en: The value of this field must be an integer
AR: يجب أن تكون قيمة هذا الحقل عدد صحيح

en: This field is too long
AR: هذا الحقل طويل جدا

en: This field is too short
AR: هذا الحقل قصير جدا

en: Translate
AR: ترجم

en: Translate to
AR: ترجم الى

en: Translation parameters
AR: اعدادات الترجمة

en: Translation saved
AR: حفظ الترجمة

en: Type
AR: نوع

en: Upload
AR: تحميل

en: Upload CSV File
AR: CSV تحميل ملف

en: Upload File
AR: تحميل الملف

en: Upload RDF File
AR: RDF تحميل ملف

en: Use the * character to replace any string
AR: استعمل الحرف* لتعويض اي مجموعة من الاشكال

en: User
AR: المستخدم

en: User added
AR: مستخدم مضاف

en: User deleted successfully
AR: تم حذف المستخدم بنجاح

en: User saved
AR: تم حفظ المستخدم

en: Users
AR: المستخدمون

en: Validation of the imported file has failed
AR: لقد فشل التحقق من صحة  الملف المستورد

en: View
AR: عرض

en: You cannot modify this property
AR: لا يمكنك تعديل هذه الخاصية
