TAO 3.1.0-sprint33 - en to ja-JP translation catalogue (434 entries)

en:  Fill in the gaps in a text from a set of choices.
ja-JP:  空欄に当てはまる回答を選択肢から選んでください

en: %d Item(s) of %d imported from the given IMS QTI Package.
ja-JP: IMS QTI パッケージから%dの%dアイテムをインポートします

en: -- Any kind of file --
ja-JP: -- すべてのファイル --

en: A choice must be selected
ja-JP: １つ選択してください

en: A rubric block identifies part of an assessmentItem's itemBody that represents instructions to one or more of the actors that view the item. Although rubric blocks are defined as simpleBlocks they must not contain interactions.
ja-JP: ルーブリックブロックはアイテムを表示するアクターの操作を定義するアセスメントアイテムのitemBodyの一部を識別します。ルーブリックブロックはsimpleBlocksのように定義されていますが、それらは操作を含めることはできません

en: Adapt to item size
ja-JP: アイテムのサイズに適応

en: Adapt to screen size
ja-JP: スクリーンサイズに適応

en: Add
ja-JP: 追加

en: Add a modal feedback
ja-JP: モーダルフィードバックを追加

en: Add another option
ja-JP: 他のオプションを追加

en: Add choice
ja-JP: 選択肢を追加

en: Add else feedback
ja-JP: 他のフィードバックを追加

en: Add new pairs
ja-JP: 新しいペアを追加します

en: Add Style Sheet
ja-JP: スタイルシートを追加

en: Alignment
ja-JP: 配置

en: Alignment (optional)
ja-JP: 配置（オプション）

en: Allowed associations
ja-JP: 関連付けを許可

en: Allowed choices
ja-JP: 選択肢を許可

en: Allowed number of matches
ja-JP: マッチングを許可

en: Allowed number of uses
ja-JP: ユーザ数を許可

en: Alt Text
ja-JP: 代替えテキスト

en: An error occured at the level of the QTI model.
ja-JP: エラーがQTIモデルのレベルで発生しました

en: An error occured while extracting the ZIP archive representing the IMS Content Package.
ja-JP: IMSコンテンツパッケージのZIPアーカイブを解凍中にエラーが発生しました

en: An error occured while loading a shared stimulus.
ja-JP: シェアドスティムラスをロード中にエラーが発生しました

en: An error occured while parsing IMS QTI data.
ja-JP: IMS QTIデータを解析中にエラーが発生しました

en: An unexpected error occured during the import of the IMS QTI Item Package.
ja-JP: 予期しないエラーが、IMS QTIアイテムパッケージのインポート中に発生しました

en: An unexpected error occured during the import of the QTI Item. The system returned the following error:
ja-JP: 予期しないエラーがQTIアイテムのインポート時に発生しました。システムには、次のエラーが返されました：

en: An unexpected error occured while dealing with Response Processing.
ja-JP: 応答処理中に予期しないエラーが発生しました

en: An unknown error occured while importing the IMS QTI Package.
ja-JP: IMS QTIパッケージのインポート中に不明なエラーが発生しました

en: Arrange a list of choices in the correct order.
ja-JP: 正しい順序で選択項目のリストを並べます

en: Associate
ja-JP: 関連

en: Associate Interaction
ja-JP: アソシエートインタラクション

en: association pairs
ja-JP: 組み合わせ

en: at least
ja-JP: 最低

en: Autostart
ja-JP: 自動起動

en: Background color
ja-JP: 背景色

en: Block
ja-JP: ブロック

en: block
ja-JP: ブロック

en: Block contains the content (stimulus) of the item such as text or image. It is also required for Inline Interactions.
ja-JP: ブロックは、テキストや画像などの項目のコンテンツ（スティミュラス）が含まれています。また、インライン操作で必要です

en: Border color
ja-JP: 枠の色

en: Browse your computer and select the appropriate file.
ja-JP: コンピュータを参照し、適切なファイルを選択します

en: Browse...
ja-JP: 参照...

en: Cancel
ja-JP: キャンセル

en: cancel
ja-JP: キャンセル

en: chars
ja-JP: 文字

en: Choice
ja-JP: 選択

en: Choice Image
ja-JP: 画像の選択

en: Choice Interaction
ja-JP: 操作の選択

en: Choice Properties
ja-JP: 選択肢プロパティ

en: Choices
ja-JP: 選択肢

en: Click again to remove
ja-JP: 削除するには、もう一度クリックします

en: Click to display interaction widget
ja-JP: インタラクションのウィジェットを表示します

en: Close
ja-JP: 閉じる

en: Collect open-ended information in a short text input (strings or numeric values).
ja-JP: 短いテキスト入力（文字列または数値）でオープンエンドの情報を収集します

en: Collect open-ended information in one or more text area(s) (strings or numeric values).
ja-JP: 1つまたは複数のテキストエリア（文字列または数値）でオープンエンドの情報を収集します

en: Color Picker
ja-JP: 色の取得

en: Contraints
ja-JP: 制約事項

en: Control the playing parameters (auto-start, loop) of a video or audio file and report the number of time it has been played.
ja-JP: ビデオまたはオーディオファイルの再生パラメータ（オートスタート、ループ）を制御し、それが再生された時間数を報告します

en: correct
ja-JP: 正しい

en: Correct
ja-JP: 正しい

en: Create assocations and fill the score in the form below
ja-JP: アソシエーションを作成し、以下のフォームにスコアを記入

en: Create association(s) between areas (hotspots) displayed on a picture.
ja-JP: 画面上に表示された領域（ホットスポット）との間の関連を作成します

en: Create association(s) between two sets of choices displayed in a table (row and column).
ja-JP: テーブル（行と列）に表示される選択肢の2つのセット間の関連を作成します

en: Create gap
ja-JP: ギャップを作成します

en: Create hottext
ja-JP: ホットテキストを作成します

en: Create pair(s) from a series of choices.
ja-JP: 選択肢からのペアを作成します

en: CSV file
ja-JP: CSVファイル

en: Current value:
ja-JP: 現在の値:

en: Currently conversion from MathML to LaTeX is not available. Editing MathML here will have the LaTex code discarded.
ja-JP: 現在、MathMLからのLaTeXへの変換は使用できません。ここではMathMLを編集、LaTeXコードは廃棄しています

en: Custom Response Processing Mode
ja-JP: カスタムレスポンス処理モード

en: default
ja-JP: デフォルト

en: Default
ja-JP: デフォルト

en: Define correct response
ja-JP: 正しい応答の定義

en: define prompt
ja-JP: プロンプトの定義

en: Define the correct response.
ja-JP: 正しい応答の定義

en: Define whether a choice must be selected by the candidate in order to form a valid response to the interaction.
ja-JP: 選択肢は、相互作用に有効な応答を形​​成するために、候補から選択されな​​ければならないかどうかを定義します

en: Define whether the item should be time dependent on delivery.
ja-JP: アイテムが制限時間に依存するかどうかを定義します

en: Defined width
ja-JP: 定義された幅

en: delete
ja-JP: 削除

en: Delete else statement
ja-JP: その他ステートメントの削除

en: Delete this modal feedback
ja-JP: このモーダルフィードバックを削除

en: Description
ja-JP: 解説

en: Disable this stylesheet temporarily
ja-JP: 一時的にこのスタイルシートを無効にします

en: Display
ja-JP: 画面表示

en: Display larger editor
ja-JP: より大きなエディタを表示

en: done
ja-JP: 完了

en: Download this stylesheet
ja-JP: このスタイルシートをダウンロード

en: Draw a circle on the image
ja-JP: 円を描画

en: Draw a free form on the image
ja-JP: 自由描画

en: Draw a rectangle on the image
ja-JP: 四角を描画

en: Draw an ellipsis on the image
ja-JP: 省略記号を描画

en: Drop the target to select a point
ja-JP: ポイントを選択するには、ターゲットをドロップしてください

en: e.g. 13
ja-JP: 例えば13

en: e.g. 960
ja-JP: 例えば960

en: edit choices
ja-JP: 選択肢を編集

en: Edit math expression using LaTex type setting system, e.g. e^{i \pi} = -1
ja-JP: LaTexタイプセッティングシステムを利用して数式を編集、例え​​ばe^{i \pi} = -1

en: Edit math expression using MathML
ja-JP: MathMLを利用して数式編集

en: Edit modal feedback title
ja-JP: モーダルフィードバックタイトルを編集

en: Edit stylesheet label
ja-JP: スタイルシートのラベル編集

en: Editing Mode
ja-JP: 編集モード

en: Editing this element is not supported currently.
ja-JP: この要素の編集は、現在サポートされていません

en: Element Properties
ja-JP: エレメントのプロパティ

en: elements
ja-JP: エレメント

en: Enable the test taker to pause and restart the playing.
ja-JP: 一時停止、再起動を受験者に有効にします

en: End Attempt
ja-JP: エンドアテンプト

en: End Attempt Interaction
ja-JP: エンドアテンプトインタラクション

en: Enlarge font size
ja-JP: フォントサイズを拡大

en: Export
ja-JP: エクスポート

en: Export APIP 1.0 Package
ja-JP: APIP 1.0 パッケージをエクスポート

en: Export QTI 2.1 Package
ja-JP: QTI 2.1 パッケージをエクスポート

en: Extended Text
ja-JP: 拡張テキスト

en: Extended Text Interaction
ja-JP: 拡張テキストインタラクション

en: Failed to publish %1$s in %2$s
ja-JP: %2$sの%1$sにパブリッシュできませんでした

en: Failed to save item
ja-JP: アイテムの保存に失敗しました

en: Feedback
ja-JP: フィードバック

en: File
ja-JP: ファイル

en: File name
ja-JP: ファイル名

en: File Upload
ja-JP: アップロードファイル

en: File Upload Interaction
ja-JP: ファイルアップロード操作

en: Fill in the gaps on a picture with a set of image choices.
ja-JP: 選択肢のイメージから画像上の空白を埋めなさい

en: Flash video
ja-JP: Flash 動画

en: Font family
ja-JP: フォントファミリ

en: Font size
ja-JP: フォントサイズ

en: Format
ja-JP: 書式

en: Gap
ja-JP: 空白部分

en: Gap Match
ja-JP: ギャップマッチ

en: Gap Match Interaction
ja-JP: ギャップマッチ操作

en: Gaps
ja-JP: 空白

en: GIF image
ja-JP: GIF 画像

en: Graphic Associate Interaction
ja-JP: 画像組み合わせ操作

en: Graphic Gap Match Interaction
ja-JP: 画像穴埋め操作

en: Graphic Order Interaction
ja-JP: 画像並べ替え操作

en: Height
ja-JP: 高さ

en: Height (optional)
ja-JP: 高さ（オプション）

en: Hotspot
ja-JP: ホットスポット

en: Hotspot Interaction
ja-JP: ホットスポット操作

en: Hottext
ja-JP: ホットテキスト

en: Hottext Interaction
ja-JP: ホットテキスト操作

en: How the math expression should be displayed.
ja-JP: どのように数式が表示されるのでしょうか

en: How the math expression should be edited
ja-JP: どのように数式を編集できるのでしょうか

en: identical pair already exists
ja-JP: 同一のペアがすでに存在しています

en: Identifier
ja-JP: 識別

en: identifier
ja-JP: 識別

en: If given, the pattern mask specifies a regular expression that the candidate's response must match in order to be considered valid
ja-JP: 指定された場合、パターンマスクは、候補者の応答の順番が一致しなければならない正規表現が有効になります

en: If given, the pattern mask specifies a regular expression that the candidate's response must match in order to be considered valid.Care is needed to ensure that the format of the required input is clear to the candidate, especially when validity checking of responses is required for progression through a test. This could be done by providing an illustrative sample response in the prompt, for example.
ja-JP: 指定された場合、パターンマスクは、候補者の応答の順番が一致しなければならない正規表現が有効になります。注意が必要なのは、入力のフォーマットは、応答の妥当性チェックにおいて、テストの進行のために必要とされる場合は、候補者に明確であることを保証するために必要とされます。これは、例えば、サンプルを例示することによって行うことができます。

en: If the string interaction is bound to a numeric response variable then the base attribute must be used to set the number base in which to interpret the value entered by the candidate.
ja-JP: 文字列入力が数値応答変数にバインドされている場合は、基本属性は、候補者によって入力された値を解釈する中で基数を設定するために使用する必要があります。

en: Import
ja-JP: インポート

en: IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file could not be imported.
ja-JP: IMSマニフェストファイル "%s"のIMS QTIアイテムはインポートできませんでした

en: In visual environments, string interactions are typically represented by empty boxes into which the candidate writes or types.  Delivery engines should use the value of this attribute (if provided) instead of their default placeholder text when this is required.
ja-JP: 文字列形式では、空白のボックスに受験者が書き込むか入力を行います。必須フィールドである場合、デリバリーエンジンは、代替テキストのかわりにこの属性値を使います。

en: incorrect
ja-JP: 不正解

en: inline
ja-JP: インライン

en: Inline Choice
ja-JP: インラインチョイス

en: Inline Choice Interaction
ja-JP: インラインチョイス操作

en: Inline interactions need to be inserted into a text block.
ja-JP: インライン操作は、テキストブロックに挿入する必要があります

en: Interaction Background
ja-JP: 操作の背景

en: Interaction Properties
ja-JP: 操作のプロパティ

en: invalid identifier
ja-JP: 無効な識別子

en: Is this choice the correct response?
ja-JP: この選択は正しい応答ですか？

en: Is this pair the correct response?
ja-JP: このペアは、正しい応答ですか？

en: Item "%s" is not available in any language
ja-JP: アイテム"%s"は、どの言語でもご利用いただけません

en: Item '%s' has no model
ja-JP: アイテム\'%s\' はモデルがありません

en: Item properties
ja-JP: アイテムプロパティ

en: Item Properties
ja-JP: アイテムプロパティ

en: Item width
ja-JP: 項目の幅

en: Items
ja-JP: アイテム

en: JPEG image
ja-JP: JPEG 画像

en: Label
ja-JP: ラベル

en: LaTex
ja-JP: LaTeX

en: leave empty
ja-JP: 空欄にしてください

en: left
ja-JP: 左

en: Left
ja-JP: 左

en: Length
ja-JP: 長さ

en: Lines
ja-JP: 線

en: List Style
ja-JP: リストのスタイル

en: Loop
ja-JP: 繰り返し

en: Lower Bound
ja-JP: 下限

en: Malformed XML:
    %s
ja-JP: 不正な形式の XML:
    %s

en: Manage Items
ja-JP: アイテムを管理

en: Manage items
ja-JP: アイテムを管理

en: Mapping default
ja-JP: デフォルトマッピング

en: Match
ja-JP: マッチ

en: Match Interaction
ja-JP: マッチ操作

en: MathJax is not installed.
ja-JP: MathJaxがインストールされていません

en: Max
ja-JP: 最大

en: Max Length
ja-JP: 最大長

en: Max length
ja-JP: 最大長

en: Max Words
ja-JP: 最大文字数

en: Max words
ja-JP: 最大文字数

en: Max. number of matches
ja-JP: 最大マッチ数

en: Maximal score for this interaction.
ja-JP: この操作の最大スコア

en: maximum
ja-JP: 最大

en: Maximum choices reached
ja-JP: 選択肢の最大に達しました

en: Maximum number of choices reached.
ja-JP: 選択肢の最大数に達しました

en: Media
ja-JP: メディア

en: Media file path or YouTube video address
ja-JP: メディアのファイルパス　或は　YouTubeビデオアドレス

en: Media Interaction
ja-JP: メディア操作

en: Microsoft Powerpoint
ja-JP: Microsoft PowerPoint

en: MIME-type
ja-JP: MIMEタイプ

en: Min
ja-JP: 最小

en: Minimal  score for this interaction.
ja-JP: この操作の最低　スコア

en: Modal feedback is shown to the candidate directly following response processing.
ja-JP: レスポンス処理に続いて、受験者に直接モーダルフィードバックが表示されます。

en: Modal Feedback Prop.
ja-JP: モーダルフィードバックプロップ

en: Modal Feedbacks
ja-JP: モーダルフィードバック

en: MP4 video
ja-JP: MP4ビデオ

en: MPEG audio
ja-JP: MPEGオーディオ

en: MPEG video
ja-JP: MPEG ビデオ

en: New item
ja-JP: 新しいアイテム

en: No
ja-JP: いいえ

en: no configuration property needed
ja-JP: 設定プロパティは必要ありません

en: No file selected
ja-JP: ファイルが選択されていません

en: No Items could be imported from the given IMS QTI package.
ja-JP: IMS QTI パッケージからアイテムがインポートできませんでした

en: No value set
ja-JP: 何もセットされていません

en: None
ja-JP: なし

en: None defined yet.
ja-JP: 未定義

en: Number of associations
ja-JP: アソシエーションの数

en: of
ja-JP: の

en: one association pair
ja-JP: １つの組み合わせ

en: Order
ja-JP: 順序

en: Order Interaction
ja-JP: 並べ替え

en: Order the areas (hotspots) displayed on a picture.
ja-JP: 画像の領域（ホットスポット）を選んでください

en: Pair scoring
ja-JP: ペアスコア

en: Pattern
ja-JP: パターン

en: pattern
ja-JP: パターン

en: Pause
ja-JP: 一時停止

en: PDF file
ja-JP: PDF ファイル

en: Plain text
ja-JP: テキスト

en: Please create areas that correspond to the response and associate them a score.
ja-JP: 応答に対応する領域を作成し、スコアを関連付けてください

en: Please define association pairs and their scores below.
ja-JP: ペアとスコアを定義してください

en: Please define the correct association pairs below.
ja-JP: 正しい組み合わせを定義してください

en: Please define the correct order in the box to the right.
ja-JP: 右側のボックスに正しい順序を定義してください

en: Please define the correct response and the score below.
ja-JP: 正しい応答とスコアを定義してください

en: Please define the correct response below.
ja-JP: 正しい応答を定義してください

en: Please define the correct response using the slider.
ja-JP: スライダーを使用して正しい応答を定義してください

en: Please enter the score for the given hottexts.
ja-JP: 与えられたホットテキストにスコアを入力してください

en: Please fill the gap with the correct choices below.
ja-JP: 正しい選択を空欄に記入してください

en: Please fill the gap with the correct choices.
ja-JP: 正しい選択を空欄に記入してください

en: Please fill the gap with the images below, then edit the score for each gap/image pair.
ja-JP: 画像の空欄を埋めてください、さらに空欄/画像のペアのスコアを編集してください

en: Please fill the gap with the texts below, then edit the score for each pair.
ja-JP: 下記の空欄を埋めるテキストを設定してください、さらに各ペアのスコアを編集してください

en: Please order the choices below to set the correct answer
ja-JP: 正しい答えを選択肢から選んでください

en: Please select a media file (video or audio) from the resource manager. You can add files from your computer with the button "Add file(s)".
ja-JP: メディアファイル（動画や音声）をリソースマネージャで選択してください。"ファイル追加"ボタンで、お使いのPCから追加可能です。

en: Please select a shared stimulus file from the resource manager.
ja-JP: リソースマネジャからシェアドスティムラスを選んでください

en: Please select an image file from the resource manager. You can add files from your computer with the button "Add file(s)".
ja-JP: リソースマネージャからイメージファイルを選択してください。”ファイルを追加”ボタンを選んでコンピュータからファイルを追加することができます

en: Please select the correct hotspot choices below.
ja-JP: 正しいホットスポットを選択してください

en: Please select the correct hottext choices below.
ja-JP: 正しいホットテキストを選択してください

en: Please set the correct associations by linking the choices.
ja-JP: 正しい組み合わせを選択肢で設定してください

en: Please the score of each hotspot choice.
ja-JP: 各ホットスポットの選択肢のスコアを設定してください

en: Please type the correct response below.
ja-JP: 正解を入力してください

en: Please type the correct response in the box below.
ja-JP: 正解を枠内に入力してください

en: PNG image
ja-JP: PNG 画像

en: Position one or more points on a picture (response areas are not displayed).
ja-JP: 画像上の1つ以上の点を選んでください（レスポンス領域は表示されません）

en: Pre-formatted text
ja-JP: 事前整形テキスト

en: Preparing CSS, please wait…
ja-JP: CSS準備中、お待ちください...

en: Preview
ja-JP: CSSを準備中、お待ちください...

en: Print
ja-JP: 印刷

en: Provides a hint to the candidate as to the expected number of lines of input required. A line is expected to have about 72 characters.
ja-JP: 必要な入力行数の例としてヒントを提供します。ラインは約72文字が必要です

en: Provides a hint to the candidate as to the expected overall length of the desired response measured in number of characters.
ja-JP: 回答に求められる文字数を受験者にヒントとして提供します

en: Published %s
ja-JP: %s パブリッシュ

en: QTI Item Runner
ja-JP: QTI アイテムランナ

en: QTI Package 2.0
ja-JP: QTI パッケージ 2.0

en: QTI Package 2.1
ja-JP: QTI パッケージ 2.1

en: QTI-XML error at line %1$d "%2$s".
ja-JP: %1$d行でQTI-XMLのエラー"%2$s"

en: Question
ja-JP: 問題

en: Quicktime video
ja-JP: QuickTime 動画

en: recommanded
ja-JP: 推奨

en: Recommendations
ja-JP: 推奨

en: recommended
ja-JP: 推奨

en: Reduce font size
ja-JP: フォントサイズを小さく

en: Remove
ja-JP: 削除

en: remove
ja-JP: 削除

en: Remove custom background color
ja-JP: カスタム背景色を削除

en: Remove custom border color
ja-JP: カスタム枠線色を削除

en: Remove custom font family
ja-JP: カスタムフォントファミリを削除

en: Remove custom font size
ja-JP: カスタムフォントサイズを削除

en: Remove custom item width
ja-JP: カスタムアイテム幅を削除

en: Remove custom text color
ja-JP: カスタムテキスト色を削除

en: Remove Message
ja-JP: メッセージを削除

en: Remove pair
ja-JP: 組み合わせを削除

en: Remove the selected shape
ja-JP: 選択した図形を削除

en: Remove this stylesheet
ja-JP: このスタイルシートを削除

en: required
ja-JP: 必須

en: Response
ja-JP: 応答

en: Response identifier
ja-JP: 応答識別子

en: Response processing
ja-JP: 応答処理中

en: Response Properties
ja-JP: レスポンスプロパティ

en: right
ja-JP: 右

en: Rollback on...
ja-JP: 戻す...

en: Save
ja-JP: 保存

en: score
ja-JP: スコア

en: Score
ja-JP: スコア

en: Score range
ja-JP: スコア範囲

en: Score value
ja-JP: スコア値

en: Select a
ja-JP: を選択

en: select a choice
ja-JP: 選択肢を選択

en: Select a choice from a drop-down list.
ja-JP: ドロップダウンリストから回答を選択

en: Select a response identifier from the list.
ja-JP: リストから応答識別子を選択します

en: Select a single (radio buttons) or multiple (check boxes) responses among a set of choices.
ja-JP: 択一（ラジオボタン）または多肢選択（チェックボックス）を選択肢の設定から選択します

en: Select a value within a numerical range.
ja-JP: 数値範囲内の値を選択します

en: Select an image first
ja-JP: 最初に画像を選択してください

en: Select an image first.
ja-JP: まず画像を選んでください

en: Select another area to complete the association
ja-JP: 組み合わせを完了するために別の領域を選択してください

en: select correct choice
ja-JP: 正しい選択肢を指定してください

en: Select image
ja-JP: 画像を選択

en: Select media
ja-JP: メディアを選択

en: Select media file
ja-JP: メディアファイルを選択

en: Select one or more areas (hotspots) displayed on an picture.
ja-JP: 画像で1つ以上の領域（ホットスポット）を選択してください

en: Select one or more text parts (hottext) within a text.
ja-JP: テキスト内で1つ以上のテキスト（hottext）を選択してください

en: Select Point
ja-JP: ポイントを選択

en: Select Point Interaction
ja-JP: ポイント操作位置を選択

en: Select shared stimulus
ja-JP: シェアドスティムラスを選択

en: Select the area to add an image
ja-JP: 画像を追加するには、エリアを選択してください

en: Select the way the response of your interaction should be processed
ja-JP: 操作の応答が処理されるべき方法を選択してください

en: Select this area
ja-JP: この領域を選択してください

en: Select this area to start an association
ja-JP: 組み合わせを開始するには、この領域を選んでください

en: Set the score for this response
ja-JP: この応答のためのスコアを設定します

en: Shape position
ja-JP: シェープポジション

en: Shuffle choices
ja-JP: 選択肢をシャッフル

en: Size and position
ja-JP: 大きさと位置

en: Slider
ja-JP: スライダ

en: Slider Interaction
ja-JP: スライダ操作

en: some text ...
ja-JP: いくつかのテキスト ...

en: Step
ja-JP: ステップ

en: Style Editor
ja-JP: スタイルエディタ

en: Style Sheet <b>%s</b> removed<br> Click <i>Add Style Sheet</i> to re-apply.
ja-JP: スタイルシート<b>%s</b>は削除されました。<br>再度設定したい場合は、<i>Add Style Sheet</i>をクリックしてください

en: Style Sheet Manager
ja-JP: スタイルシート管理

en: Successfully compiled "%s
ja-JP: "%sのコンパイルに成功しました

en: SVG image
ja-JP: SVG 画像

en: Table headings
ja-JP: 表の見出し

en: TAO default styles
ja-JP: TAO　標準スタイル

en: Text Block
ja-JP: テキストブロック

en: Text Block Properties
ja-JP: テキストブロックプロパティ

en: Text color
ja-JP: 文字色

en: Text Entry
ja-JP: テキスト入力

en: Text Entry Interaction
ja-JP: テキスト入力操作

en: The "%s" QTI component is not supported.
ja-JP: "%s"QTI　コンポーネントはサポートされません

en: The autostart attribute determines if the media object should begin as soon as the candidate starts the attempt (checked) or if the media object should be started under the control of the candidate (unchecked).
ja-JP: メディアオブジェクトが、すぐに再生を開始するようにする必要がある場合は自動属性は（チェック）、或はメディアオブジェクトが受験者の操作で開始する必要がある場合は（オフ）を選択します

en: The button label.
ja-JP: ボタンラベル

en: The default value from the target set to be used when no explicit mapping for a source value is given.
ja-JP: ソース値の明示的なマッピングが指定されていないときに使用するデフォルト値

en: The expectedLength attribute provides a hint to the candidate as to the expected overall length of the desired response measured in number of characters. This is not a validity constraint.
ja-JP: expectedLength属性は、受験者に望ましい回答の入力文字数に関するヒントを提供します。これは、入力値チェックの対象ではありません。

en: The file path to the image.
ja-JP: 画像のファイルパス

en: The file path to the media.
ja-JP: メディアのファイルパス

en: The file path to the shared stimulus.
ja-JP: シェアドスティムラスのファイルパス

en: the following Qti Element is currently not supported in TAO
ja-JP: 次のQTI要素はTAOではサポートされていません。

en: The highlighted choice cannot be associated more than %d time(s).
ja-JP: 以下のQTIエレメントは現行のTAOではサポートしていません

en: The identifier of the choice. This identifier must not be used by any other choice or item variable. An identifier is a string of characters that must start with a Letter or an underscore ("_") and contain only Letters, underscores, hyphens ("-"), period (".", a.k.a. full-stop), Digits, CombiningChars and Extenders.
ja-JP: 選択識別子：この識別子はそれ以外の選択またはアイテム変数で使ってはいけません。識別子は、英文字または下線（"_"）で始まる文字列で、英文字、下線、ハイフン、ピリオド、数字、組合せ文字、そしてエクステンダーのみが利用できます。

en: The identifier of the choice. This identifier must not be used by any other response or item variable. An identifier is a string of characters that must start with a Letter or an underscore ("_") and contain only Letters, underscores, hyphens ("-"), period (".", a.k.a. full-stop), Digits, CombiningChars and Extenders.
ja-JP: 選択識別子：この識別子はそれ以外のレスポンスまたはアイテム変数で使ってはいけません。識別子は、英文字または下線（"_"）で始まる文字列で、英文字、下線、ハイフン、ピリオド、数字、組合せ文字、そしてエクステンダーのみが利用できます。

en: The identifier of the modal feedback. This identifier must not be used by any other modal feedback or item variable. An identifier is a string of characters that must start with a Letter or an underscore ("_") and contain only Letters, underscores, hyphens ("-"), period (".", a.k.a. full-stop), Digits, CombiningChars and Extenders.
ja-JP: 選択識別子：この識別子はそれ以外のモーダルフィードバックまたはアイテム変数で使ってはいけません。識別子は、英文字または下線（"_"）で始まる文字列で、英文字、下線、ハイフン、ピリオド、数字、組合せ文字、そしてエクステンダーのみが利用できます。

en: The identifier of the response identifier. This identifier must not be used by any other response or item variable. An identifier is a string of characters that must start with a Letter or an underscore ("_") and contain only Letters, underscores, hyphens ("-"), period (".", a.k.a. full-stop), Digits, CombiningChars and Extenders.
ja-JP: 選択識別子：この識別子はそれ以外のリソースまたはアイテム変数で使ってはいけません。識別子は、英文字または下線（"_"）で始まる文字列で、英文字、下線、ハイフン、ピリオド、数字、組合せ文字、そしてエクステンダーのみが利用できます。

en: The IMS QTI Item could not be imported.
ja-JP: IMS QTIアイテムはインポートできませんでした

en: The IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file was already stored in the Item Bank.
ja-JP: IMSマニフェストファイルで、 "%s"として参照されるIMS QTIアイテムは、既にアイテムバンクに格納されています。

en: The IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file was successfully imported.
ja-JP: IMSマニフェストファイルで、 "%s"として参照されるIMS QTIアイテムのインポートに成功しました。

en: The IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest was successfully rolled back.
ja-JP: IMSマニフェストファイルで、 "%s"として参照されるIMS QTIアイテムのロールバックに成功しました。

en: The IMS QTI Item was successfully imported.
ja-JP: IMS QTIアイテムのインポートに成功しました。

en: The item needs to be saved before it can be previewed
ja-JP: プレビューの前にアイテムを保存する必要があります。

en: The item of the qti item. It is currently used as a meta data only. It is required by the QTI standard.
ja-JP: そのアイテムはメタデータとしてのみ使われています。これはQTI標準で必要とされています。

en: The left position of the shape relative to the top left corner of the background in pixels. This value may be scaled when the background image size is adapted to it's container
ja-JP: その図形の、背景左上から見た場合の左部分のピクセル単位の相対位置。この値は、背景画像サイズがコンテナーに合わせられる際には、調整される場合があります。

en: The loop attribute is used to set continuous play mode. In continuous play mode, once the media object has started to play it should play continuously (subject to maxPlays).
ja-JP: ループ属性は連続プレイモードを設定するために使われます。連続プレイモードでは、メディアが再生されると、maxPlaysに応じて連続して再生されます。

en: The lower bound of the slider
ja-JP: スライダーの最小値

en: The manifest argument must be an instance of DOMDocument.
ja-JP: マニフェスト引数はDOMドキュメントのインスタンスでなくてはなりません。

en: The maximum number of association is unlimited.
ja-JP: アソシエーションの最大数には制限はありません。

en: The maximum number of associations that the candidate is allowed to make.
ja-JP: 受験者が設定できるアソシエーションの最大数

en: The maximum number of choices that the candidate is allowed to select to form a valid response.
ja-JP: 受験者が回答として選択する選択肢の最大数

en: The maximum number of choices that the candidate is allowed to select.
ja-JP: 受験者が選択できる選択肢の最大数

en: The maximum number of choices this choice may be associated with.
ja-JP: 選択形式に関する選択数の最大値

en: The maximum number of choices this choice may be associated with. If matchMax is 0 there is no restriction.
ja-JP: 選択形式に関する選択数の最大値。0の場合は、選択数の制限はありません。

en: The maxPlays attribute indicates that the media object can be played at most maxPlays times - it must not be possible for the candidate to play the media object more than maxPlay times. A value of 0 (the default) indicates that there is no limit.
ja-JP: 最大再生回数は、メディアの最大再生回数です。受験者は最大再生回数以上再生することはできません。0（デフォルト）は制限なしを意味します。

en: The MIME-type attribute describes which kind of file may be uploaded.
ja-JP: MIME-type属性は、アップロードすることができるファイルの種類を説明します

en: The minimum number of answers is
ja-JP: 解答の最小値は

en: The minimum number of associations that the candidate is required to make to form a valid response.
ja-JP: 組み合わせの最小数は、受験者が解答することを求める数になります

en: The minimum number of choices that the candidate is required to select to form a valid response.
ja-JP: 最小選択数は、受験者が解答することを求める最小の数です

en: The minimum number of choices this choice must be associated with to form a valid response.
ja-JP: 選択肢の最小数は、この受験者が解答するために組み合わされている必要があります

en: The number of units corresponding to a step on the slider
ja-JP: スライダ上の段階の単位数

en: The principle identifier of the item. This identifier must have a corresponding entry in the item's metadata.
ja-JP: アイテムの原則識別子。この識別子は、アイテムのメタデータに対応するエントリを持っている必要があります。

en: The purpose for which the rubric is intended to be used. As a reading passage for multiple items, or instructions for a particular section, for example.
ja-JP: ルーブリックの評価のために利用されます。例えばリーディングの複数選択肢や特定のセクションの解説として使われます。

en: The QTI class "%1$s" located at line "%2$d" is currently not supported.
ja-JP: "%2$d"の行にあるQTIクラス "%1$s"は現在サポートされていません。

en: The Response Processing Template "%s" is not supported.
ja-JP: 解答テンプレート "%s"は、サポートされていません

en: The selected file is ready to be sent.
ja-JP: 選択したファイルを送信する準備ができました

en: The shape height in pixels. This value may be scaled when the background image size is adapted to it's container
ja-JP: ピクセル単位の図形の高さ。背景画像のサイズは、コンテナに依存する場合、この値はスケーリングされます

en: The shape width in pixels. This value may be scaled when the background image size is adapted to it's container
ja-JP: ピクセル単位の図形の幅。背景画像のサイズは、コンテナに依存する場合、この値はスケーリングされます

en: The target must be an instance of DOMDocument
ja-JP: ターゲットはのDOMDocumentのインスタンスである必要があります

en: The text to be displayed if the image is not available.
ja-JP: 画像が使用できない場合に表示されるテキスト

en: The top position of the shape relative to the top left corner of the background in pixels. This value may be scaled when the background image size is adapted to it's container
ja-JP: 図形の始点は、ピクセル単位で背景の左上隅からの相対位置。背景画像のサイズは、それのコンテナ依存する場合、この値はスケーリングされます

en: The upper bound of the slider
ja-JP: スライダーの上限

en: The validation of the imported QTI item failed. The system returned the following error:%s
ja-JP: QTIアイテムのインポートに失敗しました。エラー内容:%s

en: The ZIP archive containing the IMS QTI Item cannot be extracted.
ja-JP: IMS QTI アイテムを含むZIPアーカイブを抽出できません

en: The ZIP archive does not contain an imsmanifest.xml file or is an invalid ZIP archive.
ja-JP: ZIPアーカイブには、imsmanifest.xmlファイルが含まれていないか、または無効なZIPアーカイブです

en: There is an incomplete element in your item: please click on it to complete it.
ja-JP: あなたのアイテムに不完全な要素があります：完了するためにそれをクリックしてください

en: There was a problem downloading your CSS, please try again.
ja-JP: CSSをダウンロード中に問題が発生しました。再実行してください。

en: this identifier is already in use
ja-JP: この識別子は既に利用されています

en: This is not a valid answer
ja-JP: 有効な解答ではありません

en: This stylesheet has not been found on the server. you may want to delete this reference
ja-JP: このスタイルシートは、サーバ上にありません。あなたはこの参照を削除することができます

en: Time dependent
ja-JP: 時間依存

en: Title
ja-JP: タイトル

en: Top
ja-JP: トップ

en: Trigger the end of the item attempt.
ja-JP: アイテムの試行を終了させます

en: Unable to retrieve asset "%s
ja-JP: アセント"%sを取得できません

en: Undo
ja-JP: 取り消し

en: undo
ja-JP: 取り消し

en: Upload a file (e.g. document, picture...) as a response.
ja-JP: 解答としてファイル（例えば文書、画像...）をアップロードします

en: Upper Bound
ja-JP: 上限

en: Use this if you want the list of choices to be prefixed (e.g. 1,2,3 a,b,c)
ja-JP: 選択肢のリストを前に置きたい場合（例えば1,2,3、A、B、C）は、これを使用します

en: Used to control the format of the text entered by the candidate.
ja-JP: 受験者が入力したテキストの書式を制御するために使用します

en: WAV audio
ja-JP: WAV オーディオ

en: We will use the patternMask to do this, to be compliant with the IMS standard
ja-JP: IMS Standardに準拠するために、これのためにpatternMaskを使用します

en: Width
ja-JP: 幅

en: Width (optional)
ja-JP: 幅（オプション）

en: Windows Media audio
ja-JP: Windows Media オーディオ

en: Windows Media video
ja-JP: Windows メディアビデオ

en: words
ja-JP: 語数

en: Would you like to replace the alt text
ja-JP: 代替えテキストを変更したいですか

en: XML error at line %1$d "%2$s".
ja-JP: %1$d "行のXML エラー %2$s"

en: Yes
ja-JP: はい

en: You can select maximum %d choice
ja-JP: 最大%d個の選択肢を選択することができます

en: You can select maximum %d choices
ja-JP: 最大%d個の選択肢を選択することができます

en: You can select maximum of %s choices
ja-JP: 最大%s個の選択肢を選択することができます

en: You can select maximum of 1 choice
ja-JP: 1つ選択することができます

en: You can use maximum %d choices
ja-JP: 最大%d個の選択肢を利用できます

en: You have deleted
ja-JP: 削除しました

en: You have deleted an element
ja-JP: エレメントを削除しました

en: You have deleted an element.
ja-JP: エレメントを削除しました

en: You may make as many association pairs as you want.
ja-JP: 組み合わせを複数作ることができます

en: You must at least %d choice
ja-JP: %d個選びなさい

en: You must select %1$d to %2$d choices.
ja-JP: %2$d個の中から%1$d個選びなさい

en: You must select 0 to %d choices.
ja-JP: %d個の中から0個選びなさい

en: You must select at least %d choices
ja-JP: %d以上選択してください

en: You must select at least %s choices
ja-JP: %s以上選択してください

en: You must select at least 1 choice
ja-JP: 最低１つ選択してください

en: You must select exactly %d choice
ja-JP: %d個選択してください

en: You must select exactly %d choice(s).
ja-JP: %d個選択してください

en: You must select exactly %d choices
ja-JP: %d個選択してください

en: You must select exactly %s choices
ja-JP: %s個選択してください

en: You must use at least %d choices
ja-JP: 最低%d個利用してください

en: You need to make
ja-JP: 最低%d個使用してください

en: Your item has been saved
ja-JP: アイテムが保存されました

en: ZIP archive
ja-JP: ZIP アーカイブ
