TAO 3.2.0-sprint52 - en to fr-FR translation catalogue (58 entries)

en: A QTI Item involved in the QTI Test '%s' could not be compiled.
fr-FR: Un item QTI contenu dans le test QTI '%s' n'a pas pû être compilé

en: A QTI Test must contain at least one QTI Item to be compiled. None found.
fr-FR: Un test QTI doit contenir au un item QTI pour être compilé. Aucun trouvé

en: A qti testpackage
fr-FR: Un paquet test QTI

en: Add the source file
fr-FR: Ajouter le fichier source

en: An item involved in the test cannot be read or is not QTI compliant.
fr-FR: Un item impliqué dans le test ne peut être lu ou n'est pas conforme à QTI.

en: An item involved in the test cannot be written.
fr-FR: Un item impliqué dans le test ne peut être écrit.

en: An unknown error occured while compiling QTI test '%s'.
fr-FR: Une erreur inconnue s'est produite pendant la compilation du QTI test '%s'.

en: Answered
fr-FR: Répondu

en: Are you sure you want to end the test?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir terminer le test ?

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Collapse the review panel
fr-FR: Fermer le panneau de revu

en: Comment
fr-FR: Commentaire

en: Completed items
fr-FR: Items complétés

en: End test
fr-FR: Finir le test

en: End Test
fr-FR: Finir le test

en: Error
fr-FR: Erreur

en: Error during file import
fr-FR: Erreur pendant l'import du fichier.

en: Expand the review panel
fr-FR: Ouvrir le panneau de revu

en: Filter
fr-FR: Filtrer

en: finished
fr-FR: terminé

en: Individual
fr-FR: Individuel

en: Item %d of %d
fr-FR: Item %d sur %d

en: Next
fr-FR: Suivant

en: Next Section
fr-FR: Section suivante

en: No
fr-FR: Non

en: No more attempts allowed for item "%s".
fr-FR: Une tentative sur l'item "%s" n'est plus permise.

en: Non Linear
fr-FR: Non linéaire

en: OK & End test
fr-FR: Ok et Finir le test

en: Only display the items marked for review
fr-FR: Afficher uniquement les items marqués pour revu

en: Only display the unanswered items
fr-FR: Afficher uniquement les items non répondus

en: Part %d
fr-FR: Partie %d

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Save
fr-FR: Enregistrer

en: Send
fr-FR: Envoyer

en: Shuffle
fr-FR: Mélanger

en: Skip
fr-FR: Passer

en: Skip  and go to the next item
fr-FR: Passer et aller à l'item suivant

en: Skip &amp; End Test
fr-FR: Passer &amp; Finir le test

en: Skip and end test
fr-FR: Passer et finir le test

en: Skip and go to the end of the test
fr-FR: Passer et aller à la fin du test

en: Skip to the end of the test
fr-FR: Passer jusqu'à la fin du test

en: Skip to the next item
fr-FR: Passer au prochain item

en: Skip to the next section
fr-FR: Passer à la prochaine section

en: Start Test-part
fr-FR: Commencer la test-part

en: Submit and go to the end of the test
fr-FR: Envoyer et Finir le test

en: Submit and go to the next item
fr-FR: Envoyer et aller à l'item suivant

en: Submit and go to the previous item
fr-FR: Envoyer et aller à l'item précédent

en: The QTI test could not be retrieved correctly.
fr-FR: Le test QTI n'a pu être récupéré correctement.

en: The QTI-XML test could not be written correctly.
fr-FR: Le test QTI-XML n'a pu être écrit correctement.

en: Time limit reached for item "%s".
fr-FR: La limite de temps a été atteinte pour l'item "%s".

en: Time limit reached, this part of the test has ended.
fr-FR: La limite de temps a été atteinte, cette partie du test est terminé

en: Unanswered
fr-FR: Non répondu

en: Unanswered items
fr-FR: Items non répondus

en: Unknown error.
fr-FR: Erreur inconnue.

en: Upload a QTI 2.1 Test Package File
fr-FR: Envoyer un fichier paquet de test QTI 2.1

en: Warning – You have %s remaining to complete the test.
fr-FR: Attention - Il vous reste %s pour finir le test.

en: Yes
fr-FR: Oui
