TAO 3.2.0-sprint52 - en to it-IT translation catalogue (213 entries)

en: A QTI Item involved in the QTI Test '%s' could not be compiled.
it-IT: Un item QTI presente nel test QTI '% s' non può essere compilato.

en: A QTI Test must contain at least one QTI Item to be compiled. None found.
it-IT: Un test QTI deve contenere almeno un Item QTI da compilare. Nessuno trovato.

en: A qti testpackage
it-IT: Un pacchetto di test QTI

en: A remote resource referenced in QTI test '%s' could not be retrieved.
it-IT: Una risorsa remota in riferimento al test QTI  '% s' non può essere recuperata.

en: A visible section is one that is identifiable by the candidate.
it-IT: Una sezione visibile è quella che è identificabile dal candidato.

en: Add selected item(s) here.
it-IT: Aggiungi qui item selezionato/i

en: Add the source file
it-IT: Aggiungi il file sorgente

en: After you complete the section it would be impossible to return to this section to make changes. Are you sure you want to end the section?
it-IT: Dopo aver completato la sezione non è più possibile tornare a questa sezione per apportare modifiche. Sei sicuro di voler terminare la sezione?

en: All
it-IT: Tutto

en: Allow Comment
it-IT: Lascia un commento

en: Allow Review
it-IT: Consenti una recensione

en: Allow Skipping
it-IT: Consenti Skipping

en: Allow the candidate to review his answers.
it-IT: Consenti al candidato di rivedere le sue risposte.

en: An error occurs, please contact your administrator
it-IT: Si è verificato un errore, prego contatta il tuo amministratore

en: An invisible section with a parent that is subject to shuffling can specify whether or not its children, which will appear to the candidate as if they were part of the parent, are shuffled as a block or mixed up with the other children of the parent section.
it-IT: In una sezione invisibile con un genitore che è il soggetto che mescola, il genitore può specificare o no se i suoi figli, che appariranno agli altri candidati come se fossero parte del genitore, sono mescolati come un blocco unico oppure divisi con gli altri bambini della sezione genitore.

en: An item involved in the test cannot be read or is not QTI compliant.
it-IT: Un item del test non può essere letto o non è compatibile QTI

en: An item involved in the test cannot be written.
it-IT: Un item del test non può essere scritto

en: An unknown error occured while compiled QTI Test '%s'.
it-IT: Errore sconosciuto durante la compilazione del test QTI %s

en: An unknown error occured while compiling QTI test '%s'.
it-IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante la compilazione del test QTI '% s'

en: Answered
it-IT: Risposto

en: Are you sure you want to end the test?
it-IT: Sei sicuro di voler terminare il test?

en: Author
it-IT: Autore

en: Auxiliary file not found at location "%s".
it-IT: File ausiliario non trovato nella posizione "% s"

en: Calculator
it-IT: Calcolatrice

en: Cancel
it-IT: No

en: Candidate
it-IT: Candidato

en: Categories
it-IT: Categorie

en: Collapse the review panel
it-IT: Comprimi il pannello recensione

en: Comment
it-IT: Commenta

en: Completed items
it-IT: Item completati

en: Controls the maximum number of attempts allowed. 0 means unlimited.
it-IT: Controlla il numero massimo di tentativi consentiti. 0 significa illimitato.

en: Disable validation
it-IT: Disabilita convalida

en: Do not flag the current item for later review
it-IT: Non contrassegnare l'item corrente per una revisione successiva

en: Enable selection
it-IT: Abilita selezione

en: End test
it-IT: Fine test

en: End Test
it-IT: Fine test

en: Error
it-IT: Errore

en: Error during file import
it-IT: Errore durante l'importazione di file

en: Error found in the IMS QTI Test:
    %s
it-IT: Errore rilevato nel IMS QTI Test: \ n %S

en: Expand the review panel
it-IT: Espandi il riquadro recensione

en: Export
it-IT: Esporta

en: Export QTI 2.1 Test Package
it-IT: Esporta QTI Package 2.1 Test

en: File name
it-IT: Nome del file

en: Filter
it-IT: Filtro

en: finished
it-IT: completato

en: Fixed
it-IT: Fisso

en: Fixed position in a shuffled the selection.
it-IT: Posizione fissa in una selezione casuale

en: Flag for Review
it-IT: Segna per la revisione

en: Flag the current item for later review
it-IT: Contrassegna l'item corrente per una revisione successiva

en: Flagged
it-IT: Contrassegnato

en: Hide Review
it-IT: Nascondi revisione

en: Hide the review screen
it-IT: Nascondi pannello revisioni

en: Identifier
it-IT: Identificatore

en: If required it must appear (at least once) in the selection.
it-IT: Se richiesto deve apparire (almeno una volta) nella selezione

en: If required, it must appears at least once in the selection.
it-IT: Se richiesto, deve apparire almeno una volta nella selezione

en: If set, it causes the order of the child elements to be randomized, otherwise it uses the order in which the child elements are defined.
it-IT: Se impostato, provoca l'ordine degli elementi figlio da randomizzare, altrimenti utilizza l'ordine in cui sono definiti gli elementi figlio.

en: If the candidate can skip the item, without submitting a response.
it-IT: Se il candidato può ignorare l'item, senza presentare una risposta.

en: Import
it-IT: Importa

en: IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file could not be imported.
it-IT: Item IMS QTI riferito a "% s" non può essere importato nel file IMS Manifest

en: IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file successfully imported.
it-IT: Item IMS QTI riferito a "% s" importato con successo nel file IMS Manifest

en: IMS QTI Test Package successfully imported.
it-IT: Pacchetto Test IMS QTI importato con successo.

en: IMS QTI Test referenced as "%s" in the IMS Manifest file successfully imported.
it-IT: Test IMS QTI riferito a "% s" importato con successo nel file IMS Manifest

en: In this part of the test navigation is not allowed.
it-IT: In questa parte di test la navigazione non è consentita.

en: Inconsistency at line %1d:
it-IT: Incoerenza alla riga% 1d:

en: Individual
it-IT: Singolo

en: is already used in the test.
it-IT: é già usato nel test.

en: is not a valid identifier (alphanum, underscore, dash and dots)
it-IT: non è un identificatore valido (alfanumerico, sottolineatura, trattino e punti)

en: is not a valid identifier (everything except spaces)
it-IT: non è un indicatore valido (tutto tranne gli spazi)

en: Item Session Control
it-IT: Sessione di controllo item

en: Items
it-IT: Item

en: Items can optionally be assigned to one or more categories.
it-IT: Gli item possono opzionalmente essere assegnati a una o più categorie

en: Items marked for later review
it-IT: Item contrassegnati per la successiva revisione

en: Keep Together
it-IT: Mantieni assieme

en: Late submission allowed
it-IT: Presentazione tardiva concessa

en: Linear
it-IT: Lineare

en: Manage Rubric Blocks
it-IT: Gestisci Blocchi Rubrica

en: Manage test properties
it-IT: Gestisci proprietà del test

en: Manage Tests
it-IT: Gestisci Test

en: Mark for review
it-IT: Segna per la revisione

en: Max Attempts
it-IT: Numero massimo di tentativi

en: Maximum Duration
it-IT: Durata massima

en: Maximum duration for the all test.
it-IT: Durata massima di tutto il test

en: Maximum duration for this item.
it-IT: Durata massima per questo item

en: Maximum duration for this section.
it-IT: Durata massima per questa sezione.

en: Maximum duration for this test part.
it-IT: Durata massima per questa parte del test.

en: Minimum Duration
it-IT: Durata minima

en: Minimum duration for the test.
it-IT: Durata minima per il test.

en: Minimum duration for this item.
it-IT: Durata minima per questo item.

en: Minimum duration for this section.
it-IT: Durata minima per questa sezione.

en: Minimum duration for this test part.
it-IT: Durata minima per questa parte di test.

en: Move Down
it-IT: Muovi giù

en: Move Up
it-IT: Muovi su

en: Navigation
it-IT: Navigazione

en: New Rubric Block
it-IT: Nuovo Blocco Rubrica

en: New test part
it-IT: Nuova parte di test

en: Next
it-IT: Successivo

en: Next Section
it-IT: Sezione successiva

en: No file found at location "%s".
it-IT: Nessun file trovato in posizione "%s"

en: No more attempts allowed for item "%s".
it-IT: Nessun altro tentativo consentito per item "% s"

en: No reference to any IMS QTI Item found.
it-IT: Nessun riferimento trovato per qualsiasi item IMS QTI.

en: Non Linear
it-IT: Non lineare

en: Not shuffled, the position remains fixed.
it-IT: Non mescolate, la posizione rimane fissa.

en: OK
it-IT: SI

en: Ok
it-IT: Sì

en: OK & End test
it-IT: SI & Fine test

en: One or more dependent IMS QTI Items could not be imported.
it-IT: Uno o più item dipendenti IMS QTI non potevano essere importati

en: Only display the items marked for review
it-IT: Visualizza solo gli item contrassegnati per la revisione

en: Only display the unanswered items
it-IT: Visualizzare solo gli item senza risposta

en: Open Calculator
it-IT: Calcolatrice

en: Ordering
it-IT: Ordinamento

en: Package is valid but no tests were found. Make sure that it contains valid QTI tests.
it-IT: Il pacchetto è valido, ma non sono stati trovati test. Assicurati che contiene validi QTI test.

en: Part %d
it-IT: Parte% d

en: Previous
it-IT: Precedente

en: Proctor
it-IT: Supervisore

en: Properties
it-IT: Proprietà

en: QTI Test "%s" publishing failed.
it-IT: Pubblicazione QTI Test "%s" non riuscita.

en: QTI Test "%s" successfully published.
it-IT: QTI Test "%s" pubblicato con successo

en: QTI Test Package 2.1
it-IT: Pacchetto test QTI 2.1

en: Reference
it-IT: Riferimento

en: Remove Item Reference
it-IT: Rimuovi item di riferimento

en: Remove Rubric Block
it-IT: Rimuovi Rubrica Block

en: Remove Section
it-IT: Rimuovi sezione

en: Required
it-IT: Richiesta

en: Required field
it-IT: Campo richiesto

en: Reset filters
it-IT: Filtri usati

en: Review
it-IT: Rivedi

en: Rubric Block Properties
it-IT: Proprietà del Blocco Rubrica

en: Rubric Blocks
it-IT: Blocchi Rubrica

en: Save
it-IT: Salva

en: Scorer
it-IT: Segnapunti

en: Section level category enables configuring the categories of its composing items all at once. A category in gray means that all items have that category. A category in white means that only a few items have that category.
it-IT: La sezione livello categoria consente la configurazione delle categorie degli item che la compongono tutti in una volta. Una categoria in grigio significa che tutti gli item hanno quella categoria. Una categoria in bianco significa che solo pochi item hanno quella categoria.

en: Section Properties
it-IT: Proprietà della sezione

en: Select
it-IT: Seleziona

en: Select Items
it-IT: Seleziona gli item

en: Selection
it-IT: Selezione

en: Send
it-IT: Invia

en: Show Feedback
it-IT: Mostra commenti

en: Show Review
it-IT: Mostra revisione

en: Show Solution
it-IT: Mostra soluzione

en: Show the review screen
it-IT: Mostra pannello revisioni

en: Show the solution once the answer is submitted.
it-IT: Mostra la soluzione una volta che la risposta è stata inserita.

en: Show/Hide the review screen
it-IT: Mostra / Nascondi la schermata recensione

en: Shuffle
it-IT: Mescola

en: Simultaneous
it-IT: Simultaneo

en: Skip
it-IT: Salta

en: Skip  and go to the next item
it-IT: Salta e vai al prossimo item

en: Skip &amp; End Test
it-IT: Salta & Fine test

en: Skip and end test
it-IT: Salta & fine test

en: Skip and go to the end of the test
it-IT: Salta e vai alla fine del test

en: Skip to the end of the test
it-IT: Salta alla fine del test

en: Skip to the next item
it-IT: Salta al prossimo item

en: Skip to the next section
it-IT: Salta alla prossima sezione

en: Submission
it-IT: Invio

en: Submit and go to the end of the test
it-IT: Invia e vai alla fine del test

en: Submit and go to the next item
it-IT: Invia e vai al prossimo item

en: Submit and go to the previous item
it-IT: Invia e vai all'item precedente

en: Test Saved
it-IT: Test salvato

en: Test status
it-IT: Stato della prova

en: The 'imsmanifest.xml' file found in the archive is not valid.
it-IT: Il file 'imsmanifest.xml' trovato nell'archivio non è valido.

en: The candidate is not allowed to submit wrong responses.
it-IT: Il candidato non è autorizzato a inviare le risposte sbagliate.

en: The dependency to the IMS QTI AssessmentItemRef "%s" in the IMS Manifest file could not be resolved.
it-IT: La dipendenza dalla IMS QTI Assessment Item Ref "% s" nel file manifesto IMS non può essere risolto.

en: The identifier of the item reference.
it-IT: Identificativo dell'item di riferimento

en: The identifier of the section.
it-IT: Il nome della sezione

en: The IMS QTI Item referenced as "%s" in the IMS Manifest file was already stored in the Item Bank.
it-IT: L' item IMS QTI riferito a "% s" nel file IMS Manifest era stato già memorizzato nella banca item.

en: The IMS QTI Test Package could not be imported.
it-IT: Il pacchetto test IMS QTI non può essere importato.

en: The IMS QTI Test referenced as "%s" in the IMS Manifest file could not be imported.
it-IT: Il test IMS QTI riferito a "% s" nel file IMS Manifest non può essere importato.

en: The navigation mode determines the general paths that the candidate may take. A linear mode restricts the candidate to attempt each item in turn. Non Linear removes this restriction.
it-IT: La modalità di navigazione determina i percorsi generali che il candidato può prendere. Una modalità lineare limita il candidato a tentare un item in sequenza. La modalità non lineare rimuove questa restrizione.

en: The number of child elements to be selected.
it-IT: Numero di sottoelementi da selezionare.

en: The principle identifier of the test.
it-IT: Il principale identificatore del test.

en: The provided archive is invalid. Make sure it is not corrupted and that it contains an 'imsmanifest.xml' file.
it-IT: L'archivio fornito non è valido. Assicurarsi che non sia corrotto e che contenga un file 'imsmanifest.xml'.

en: The QTI Test '%s' to be compiled must contain at least 1 QTI Item. None found.
it-IT: Il test QTI '%s' da compilare deve contenere almeno 1 item QTI. Nessuno trovato.

en: The QTI test could not be retrieved correctly.
it-IT: Il test QTI non può essere recuperato correttamente.

en: The QTI Test XML or one of its dependencies is malformed or empty.
it-IT: L'XML QTI test o una delle sue parti è vuoto o non corretto.

en: The QTI-XML test could not be written correctly.
it-IT: Il test QTI XML non può essere scritto correttamente

en: The reference.
it-IT: Al riferimento

en: The resources related to the IMS QTI Test referenced as "%s" in the IMS Manifest file were rolled back.
it-IT: Le risorse relative al test IMS QTI riferito a "% s" nel file IMS Manifest erano state ridotte

en: The section title.
it-IT: Il titolo della sezione

en: The submission mode determines when the candidate's responses are submitted for response processing. A testPart in individual mode requires the candidate to submit their responses on an item-by-item basis. In simultaneous mode the candidate's responses are all submitted together at the end of the testPart.
it-IT: La modalità di presentazione definisce quando le risposte del candidato sono presentate per l'elaborazione di risposta. Una parte di test in modalità individuale richiede che il candidato presenti le risposte su base item per item. In modo simultaneo le risposte del candidato sono tutte presentate insieme alla fine della parte di test.

en: The test part identifier.
it-IT: L'identificatore parte di test.

en: The test title.
it-IT: Il titolo del test.

en: This constraint affects the visibility of feedback after the end of the last attempt.
it-IT: Questo vincolo incide sulla visibilità del feedback dopo la fine dell'ultimo tentativo.

en: This constraint controls whether or not the candidate is allowed to provide a comment on the item during the session. Comments are not part of the assessed responses.
it-IT: Questo vincolo controlla se il candidato è autorizzato o no a fornire un commento sull'item durante la sessione. I commenti non fanno parte delle risposte valutate.

en: This test has been suspended
it-IT: Questo test è stato sospeso

en: This test has been terminated
it-IT: Questo test è stato terminato

en: Time limit reached for item "%s".
it-IT: Limite di tempo raggiunto per item "% s".

en: Time limit reached, this part of the test has ended.
it-IT: Limite di tempo raggiunto, questa parte del test è terminata.

en: Time Limits
it-IT: Limite di tempo

en: Title
it-IT: Titolo

en: Unanswered
it-IT: Senza risposta

en: Unanswered items
it-IT: Item senza risposta

en: Unflag for Review
it-IT: Deseleziona per la revisione

en: Unknown error.
it-IT: Errore sconosciuto.

en: Upload a QTI 2.1 Test Package File
it-IT: Aggiornamento a QTI 2.1 Test Package File

en: Use Ctrl/Meta key or Lasso for multiple selection
it-IT: Utilizza il tasto Ctrl + click  per la selezione multipla

en: Validate Responses
it-IT: Convalida Risposte

en: Viewed
it-IT: Visualizzato

en: Viewed items
it-IT: Item visualizzato

en: Views
it-IT: Visualizzazioni

en: Visible
it-IT: Visibile

en: Warning – You have %s remaining to complete the test.
it-IT: Attenzione - Ti rimane % per completare il test.

en: When selecting child elements each element is normally eligible for selection once only.
it-IT: Quando si selezionano i sottoelementi, ogni elemento è normalmente ammesso alla selezione solo una volta

en: Whether a candidate's response that is beyond the maximum duration of the item should still be accepted.
it-IT: Se la risposta di un candidato avviene oltre la durata massima dell'item, essa deve essere ancora accettata

en: Whether a candidate's response that is beyond the maximum duration of the section should still be accepted.
it-IT: Se la risposta di un candidato avviene oltre la durata massima della sezione, essa deve essere ancora accettata

en: Whether a candidate's response that is beyond the maximum duration of the test part should still be accepted.
it-IT: Se la risposta di un candidato avviene oltre la durata massima della parte di test, essa deve essere ancora accettata

en: Whether a candidate's response that is beyond the maximum duration should still be accepted.
it-IT: Se la risposta di un candidato avviene oltre la durata massima, essa deve essere ancora accettata

en: Who can view the rubric block during the delivery.
it-IT: Chi può visualizzare il blocco rubrica durante la somministrazione.

en: With Replacement
it-IT: Con sostituzione

en: XML error at line %1$d column %2$d "%3$s".
it-IT: Errore XML alla riga%1$d colonna %2$d "%3$s".

en: Yes
it-IT: Sì

en: You are about to submit the test. You will not be able to access this test once submitted. Click OK to continue and submit the test.
it-IT: Una volta chiusa non potrai più ritornare alle domande. Sei sicuro di voler chiudere la prova?

en: You have %s unanswered question(s) and have %s item(s) marked for review.
it-IT: Non hai risposto a %s domanda/e e stai per chiudere la prova.

en: You have %s unanswered question(s).
it-IT: Non hai risposto a %s domanda/e e stai per chiudere la prova.

en: Your comment…
it-IT: Il tuo commento :
